Šéf Fedu naznačil možnost dřívějšího konce zvyšování úroků

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell signalizoval, že nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech by mohl skončit dříve, než se předpokládalo. Americké akcie na jeho slova reagovaly silným růstem, zatímco dolar oslabil.

Powell uvedl, že úrokové sazby ve Spojených státech se již nacházejí těsně pod neutrální úrovní, která nestimuluje, ani neomezuje ekonomiku. Ještě začátkem října přitom tvrdil, že sazby od neutrální úrovně dělí „dlouhá cesta“.

Řada investorů se podle serveru Investing.com domnívá, že Fed by mohl po dosažení neutrální úrovně nynější cyklus postupného zvyšování úrokových sazeb ukončit. Powell upozornil, že pro další vývoj úrokových sazeb neexistuje žádná předem stanovená cesta.

Fed v letošním roce zvýšil úrokové sazby již třikrát. Naposledy tak učinil v září, kdy základní sazba vzrostla o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,0 až 2,25 procenta.

Centrální banka se kvůli zvyšování úrokových sazeb stala terčem ostré kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa, který je zastáncem nízkých úroků. Růst úrokových sazeb sice pomáhá udržovat pod kontrolou inflační tlaky, zvyšuje však náklady na úvěry a má negativní dopady na ekonomiku i akciový trh.

Minulý měsíc Trump označil zvyšování úroků za „směšnou“ politiku. „Myslím, že se Fed zbláznil,“ uvedl rovněž. Tento týden pak v rozhovoru s listem The Washington Post prohlásil, že není s šéfem Fedu „ani trochu spokojen“. Sám přitom loni Powella do čela Fedu nominoval.

Trumpovy výroky vyvolávají obavy o nezávislost Fedu. Američtí prezidenti se v posledních desetiletích kritice Fedu většinou vyhýbali, protože nezávislost centrální banky je považována za důležitý faktor pro hospodářskou stabilitu.

Šéf Fedu rovněž vyjádřil spokojenost se stavem americké ekonomiky. Upozornil, že finanční systém i trhy se zdají silnější než v době před finanční krizí z roku 2008. Varoval ale, že některé typy firemních dluhů se dostaly na riskantní úrovně. Fed podle něj sleduje potenciální slabiny ve finančním systému, aby zajistil jeho pokračující stabilitu.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si kolem 21:00 SEČ připisoval zhruba dvě procenta na 25.233 bodů. Euro vykazovalo vůči dolaru nárůst o 0,7 procenta na 1,1370 USD.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ