Akcie v USA nadále posilují díky obchodnímu příměří s Čínou

Americké akcie zahájily týden výrazným růstem díky víkendové dohodě o příměří v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Na růstu akciového trhu se dnes podílely například technologické, průmyslové a energetické podniky.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 1,13 procenta a obchodování uzavřel na 25.826,43 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,09 procenta na 2790,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,51 procenta na 7441,51 bodu.

Washington a Peking se o víkendu domluvily na 90denním obchodním příměří. Po tuto dobu se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla. Čína navíc slíbila nákup některého zboží z USA.

„Dnešek je převážně o oslavování skutečnosti, že USA a Čína odložily to, co se mohlo stát jedním z nejhorších scénářů v jejich obchodních vztazích,“ uvedl analytik Michael Arone ze společnosti State Street Global Advisors. Dodal nicméně, že mezi dvěma největšími ekonomikami světa stále zůstávají nevyřešeny některé „velmi nepříjemné“ otázky.

Na devizovém trhu dnes dolar oslaboval, protože dohoda o obchodním příměří mezi USA a Čínou přesunula zájem investorů k rizikovějším aktivům. Euro si kolem 22:00 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,3 procenta na 1,1350 USD.

„Máme dohodu. To je báječná zpráva pro globální finanční trhy. Signalizuje to začátek růstu rizikovějších aktiv v závěru roku,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Bernd Berg ze společnosti Woodman Asset Management. Předpověděl posilování měn rozvíjejících se ekonomik, které byly v uplynulých měsících pod tlakem v důsledku napětí v globálních obchodní vztazích.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ