Cena ropy přidává dvě procenta, podpořil ji pokles zásob v USA

Ceny ropy dnes přidávají kolem dvou procent, a zotavují se tak z jednoho z největších propadů posledních let. Podpořila je dnešní zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) o poklesu zásob suroviny v USA. Zpráva zároveň potlačila přetrvávající obavy, že zpomalení globální ekonomiky bude mít dopad na poptávku.

Po 16:30 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent nárůst o 1,9 procenta na 57,32 dolaru za barel. V úterý odepsala 5,6 procenta a v jednom okamžiku klesla na své čtrnáctiměsíční minimum.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 2,5 procenta na 47,38 dolaru za barel. Předchozí den se propadla o 7,3 procenta a byla nejníže od srpna 2017.

Americké zásoby ropy se v týdnu do 14. prosince podle EIA snížily o 497.000 barelů. Byl to třetí pokles za sebou, i když mírnější, než čekali analytici. Ti jej odhadovali na 2,4 milionu barelů.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se tento měsíc se svými spojenci domluvila na omezení dodávek ropy o 1,2 milionu barelů denně. Změny ale vstoupí v platnost až od ledna a těžba Spojených států, Ruska a Saúdské Arábie se mezitím blíží rekordům.

Pozornost investorů poutá dnešní zasedání měnového výboru Americké centrální banky (Fed), který by mohl oznámit další zvýšení základní úrokové sazby v USA. Dražší dolar ropu zdražuje státům, které používají jiné měny.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ