Akcie v Japonsku prudce oslabily, pokles v Číně je mírnější

Japonské akcie dnes prudce oslabily a jejich hlavní index je nejníže od loňského dubna. Trh reagoval na pondělní propad na burzách v USA, který byl podle analytiků reakcí hlavně na vnitropolitický vývoj v USA. Akcie dnes klesaly i v Číně, kde byl ale pokles mírnější. Mnoho akciových trhů v Asii i v Evropě dnes kvůli vánočním svátkům zůstane zavřených.

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 dnes odepsal 5,01 procenta a seanci uzavřel na hodnotě 19.155,74 bodu. Širší index Topix klesl o 4,88 procenta na 1415,55 bodu a je nejníže od listopadu 2016.

Akcie na Wall Street pokračovaly na Štědrý den v propadu a širší index S&P 500 jen od začátku prosince ztrácí téměř 15 procent. Letošní prosinec by tak mohl být pro americké akcie nejhorším prosincem od roku 1931, tedy od velké hospodářské krize.

„Logiku střídá negativní nálada, což bývá u výprodejů častý jev. Třetinu výprodeje má na svědomí panika, další třetinu omezování ztrát a zbývající třetinu spekulanti, kteří se na tom chaosu na burze snaží vydělat,“ řekl agentuře Reuters hlavní analytik tokijské investiční společnosti Monex Securities Takaši Hiroki. „Spíš než negativní faktory spjaté s domácím trhem jsou za tím výprodejem téměř výhradně události v USA,“ dodal.

Propad cen akcií v USA donutil tamního ministra financí Stevena Mnuchina kontaktovat šéfy největších bank a promluvit si s nimi o tom. Negativně ale působí i kritická slova prezidenta Donalda Trumpa na adresu šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella za zvyšování úrokových sazeb.

Poklesu se dnes nevyhnuly ani akcie v Číně, které ale ztrácely mnohem méně. Index CSI300, v němž jsou zahrnuty takzvané blue chips, tedy nejkvalitnější akcie na trhu, odepsal 0,69 procenta na 3017,28 bodu. Index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 0,88 procenta na 2504,82 bodu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ