Apple Inc. – Proč je zde stále prostor pro pokles akcií legendárního výrobce iPhonů?

Mnozí, zejména po mírném odražení akcií APPL ode dna, se domnívají, že téměř 40% propadem tech firmy, hluboce posazené v penězích, tento pokles končí…

Důvodů k obavám je zde stále dost a není složité je najít – všechny lze dedukovat z vývoje na trhu v posledních měsících, resp. několika málo letech, zejména pak z frustrace uživatelů iPhones a ze ztráty hybnosti firmy jako takové.

Ohlášený pokles v hrubé marži z cca 42% na cca 38% za poslední Q 2018 není zásadním faktorem. Ojedinělý jev, tuším první za 17 let se dá vysvětlit jakkoliv, to, co je však podle našeho názoru znepokojivé je pokles podílu iPhones na globálním trhu, současně s cenovou kompenzací, nebo jinak řečeno, čím méně toho Apple prodá, tím vyšší cenu požaduje. Nahrazuje tak výnos z rozsahu exklusivitou. Tady se ale láme pomyslná hrana, protože Apple, aniž bych se chtěl pouštět do analýzy specifikace jednotlivých výrobků už dávno není dominantním hráčem a v jednotlivých segmentech mu vyrostla zdatná konkurence a často Apple i převyšuje, za podstatně nižší cenu.

Přístroje OnePlus, Razor, Xiaomi, Huawei a další nabízejí navíc exklusivitu malovýroby a 2/3 cenu, se srovnatelnými parametry. Problém Apple je, že mu přestali jeho uživatelé rozumět. Připočtěme-li kombinaci vnějších vlivu, jako je nepříliš dobrá situace v bilaterálních vztazích mezi USA a Čínou, přičemž Čína měla být dominantním trhem Apple, obavy z ochlazování globální ekonomiky a jistá ztráta renomé značky jako takové, po excesech, kdy jednotlivé modely měly, či neměly čip LTE, kauzy se zpomalováním starších modelů a korporátní tlak na spotřebitele (nákup nového modelu), výrazně omezené možnosti iPhone, oproti konkurenční platformě Android, ve variabilitě aplikací a volnosti instalace, tyto všechny atributy vykreslují situaci APPL jako akcii pod silným prodejním tlakem.

K tomuto pohledu silně přispívá i monokultura produkce Apple. iPhone, přes řadu dalších výrobků, je stále dominantní, jak co do počtu, tak podílem na revenue – aktuálně okolo cca 63%. Neschopnost dalších produktů dosáhnout tržní pozice iPhone (iPad, etc. Jsou de facto marginální) vystavuje Apple silným tlakům, které nedokáže firma diversifikovat (podíl telefonů na revenue Samsung je cca 38,5%). Nejsilnější trh, tedy USA, v závěsu s Čínou, nevykazuje, jak bylo uvedeno, tenzi k častým, resp. Častějším upgradům starších modelů modely novými.

Z hlediska akcií jako takových je pokles o 38% jen potvrzením, že investoři nevnímají Apple již jako dynamickou růstovou akcii, ale jako konzervativní dividendový titul a tedy tlak na cenovou akci bude velmi povlovní. Tady se dostáváme k základní premise, totiž faktu, že Apple se z historického maxima na úrovni cca 220 USD dostala, během doby o něco málo převyšující tři měsíce na silnou supportní hranici 200W MA, která cenu tentokrát podržela, ale jak je zřejmé z textu, domníváme se, že k jejímu retestu v blízké budoucnosti znovu dojde a pokud bude zdolána, vysokofrekvenční obchodní systémy spustí příkazy k prodeji a automaticky se sepnou i stop loss pozičních obchodníků. Naše kalkulace určují range 110-100 USD jako cílové pásmo, odkud se Apple nepodaří již vymanit, pokud nedojde k změně firemní politiky.

Graf: Apple Inc.Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ