ConocoPhillips má díky dražší ropě i růstu těžby vyšší zisk

Americká ropná společnost ConocoPhillips v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila očištěný čistý zisk na 1,31 miliardy dolarů (29,4 miliardy Kč) z 540 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Výsledek překonal odhady analytiků a přispěly k němu jak vyšší ceny, tak nárůst prodeje ropy, uvedla dnes firma. Její akcie proto v reakci zpevnily asi o dvě procenta.

Zisk na akcii ve čtvrtletí vzrostl na 1,13 dolaru ze 45 centů před rokem. Překonal tak odhady analytiků, kteří v průzkumu společnosti Refinitiv čekali zisk 1,01 dolaru na akcii.

ConocoPhillips je podle objemu těžby a prokázaných rezerv největším nezávislým producentem ropy a plynu na světě. Celková produkce s výjimkou Libye ve čtvrtletí vzrostla o 94.000 barelů ropného ekvivalentu denně na 1,31 milionu. Realizovaná cena za barel činila 53 dolarů, zatímco o rok dříve to bylo 46,10 USD za barel.

Na letošní první čtvrtletí firma předpovídá, že těžba se bude pohybovat od 1,29 milionu do 1,33 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.

Společnost ConocoPhillips v rámci urovnání sporu s venezuelskou státní ropnou společností PDVSA od ní ve čtvrtletí získala 85 milionů dolarů. Celkem tak loni obdržela 430 milionů dolarů místo očekávaných 500 milionů. Americká firma uvedla, že pokud PDVSA nebude dál plnit své závazky, obnoví své úsilí o zabavení majetku společnosti po celém světě.

Arbitrážní soud Mezinárodní obchodní komory (ICC) nařídil PDVSA zaplatit firmě ConocoPhillips 2,04 miliardy USD za vyvlastnění investic do dvou projektů na těžbu ropy ve Venezuele. Její majetek ve Venezuele byl vyvlastněn v roce 2007, po znárodnění ropného průmyslu v této jihoamerické zemi.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ