ECB letos úroky nezvýší, bankám poskytne víc úvěrů

Evropská centrální banka(ECB) základní úrokové sazby letos nezvýší, ke zpřísnění měnové politiky přistoupí nejdříve příští rok. Na dnešním zasedání o tom rozhodla Rada guvernérů ECB. Banka také od září spustí nový úvěrový program TLTRO-III, který bude v platnosti alespoň do března 2021 a jehož smyslem je poskytnout bankám v eurozóně více dlouhodobých úvěrů. ECB rovněž zhoršila výhled ekonomického růstu a inflace eurozóny na letošní rok.

Ekonomiku eurozóny v poslední době zatěžují především spory v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty spjaté s odchodem Británie z Evropské unie. Hospodářský růst bloku zpomaluje a narůstají obavy, že útlum by se mohl změnit v pokles, pokud by banky začaly snižovat nabídku nových úvěrů.

ECB proto rozhodla, že úrokové sazby ponechá na rekordních minimech minimálně do konce letošního roku. „Rada guvernérů nyní předpokládá, že klíčové úrokové sazby ECB zůstanou na současných úrovních přinejmenším do konce roku 2019 a v každém případě tak dlouho, jak to bude nutné,“ uvedla ECB ve svém prohlášení.

Centrální banka zároveň zahájí nový program TLTRO-III, v jehož rámci komerčním bankám poskytne více dlouhodobých úvěrů. Chce tak zabránit potížím, které by mohly v úvěrování nastat kvůli současnému hospodářskému útlumu. Novou sérii těchto čtvrtletních operací ECB plánuje na letošní září minimálně do března 2021. Úvěry budou mít dvouletou splatnost.

S dnešním rozhodnutím zůstala jednodenní depozitní sazba na -0,40 procenta a základní úroková sazba, která určuje cenu úvěrů v ekonomice, zůstala na nule.

Jako potvrzení toho, že ekonomické zpomalení v eurozóně je hlubší a delší, než se čekalo, dnes ECB zhoršila výhled ekonomického růstu a inflace na letošní rok. Hrubý domácí produkt se má zvýšit o 1,1 procenta, zatímco v prosincovém výhledu ještě banka čekala růst o 1,7 procenta. Inflace pak dosáhne pouze 1,2 procenta místo dříve očekávaných 1,6 procenta.

„Jsme v období pokračujícího útlumu a všudypřítomné nejistoty,“ prohlásil na tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi v reakci na zhoršení výhledu a snížení odhadovaného růstu a inflace. Pravděpodobnost recese je však podle něj velmi nízká.

Draghi upozornil, že rozhodnutí zavést nový program dlouhodobých úvěrů bylo jednomyslné. Všechna opatření, o kterých měnový výbor rozhodl, mají za cíl pomoci zajistit, že banky budou nadále poskytovat úvěry za příznivých podmínek. Dodal, že měnový výbor je připraven upravit všechny své nástroje, aby zajistil, že se inflace bude pohybovat směrem ke stanovenému cíli udržitelným způsobem.

Investoři již delší dobu nepočítají s tím, že by ECB zvýšila úrokové sazby v letošním roce. Jen málo jich ale očekávalo, že by centrální banka tuto informaci zveřejnila už na tomto zasedání. Oznámení proto způsobilo pokles výnosů vládních dluhopisů i kurzu eura. Po 16:00 euro k dolaru ztrácelo 0,6 procenta na 1,1235 USD, k japonskému jenu odepisovalo asi 0,8 procenta na 125,37 JPY, britská libra k euru pak přidávala 0,1 procenta na 1,1659 eura.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ