Lyft si zvesela kráčí pro valuaci 25 miliard dolarů a je připraven na velkolepý primární úpis!

Už zítra proběhne tolik očekávané IPO druhé největší alternativní taxislužby Lyftu. Až se však v nabídce Nasdaq objeví ticker LYFT, nebude u něj svítit původně očekávaná upisovací cena.

Ještě loni se mluvilo o celkové valuaci Lyftu kolem 15 miliard dolarů, na což měla nemalý vliv medvědí nálada na trhu. Jenže od ledna trhy opět utěšeně rostou a to vedlo Lyft ke zvýšení odhadované upisovací ceny na 62 až 68 dolarů, což v celkových číslech znamená valuaci kolem 20 miliard dolarů.

Ani to však očividně ambiciózní firmě Logana Greena a Joshe Zimmera nestačí. Dnes přinesly agentury zprávu, že Lyft se rozhodl zvýšit upisovací cenu na rozmezí 70 až 72 dolarů, což mu propůjčí valuaci ve výši téměř 25 miliard dolarů.

Pokud bude zájem investorů opravdu tak intenzivní, budou mít důvod k radosti nejen samotní zakladatelé, ale také investoři, kteří do firmy vkládali peníze už od roku 2012. Takový General Motors by ze své původní investice ve výši 500 milionů dolarů obratem udělal podíl v hodnotě 2 miliard dolarů. Podobně by na tom byli i Alphabet nebo japonský Rakuten.

Úspěšná trefa by to v neposlední řadě byla také pro investiční firmu Andreessen Horowitz, která do Lyftu investovala 60 milionů dolarů už v roce 2013. Její podíl by měl rázem hodnotu 1,6 miliardy dolarů.

Jestli to tak opravdu bude, to se dozvíme už zítra.

Lyft bude v podstatě takovou zkouškou pro všechny ostatní technologické firmy, které se letos na burzu chystají, ať už se jedná o konkurenční Uber, který vstoupí na NYSE v průběhu dubna, nebo o sociální síť Pinterest, ubytovacího giganta Airbnb či týmovou platformu Slack.

Pokud bude IPO Lyftu úspěšné, což se předpokládá, dá se s velkou pravděpodobností očekávat, že stejně tomu bude minimálně také v případě Uberu. Pokud by ovšem neproběhlo podle představ a investoři odmítli danou valuaci, mohla by do řad ostatních firem chystajících se na IPO vstoupit nervozita případně i odklad vstupu na burzu. Na zbytek příběhu si musíme počkat na zítřejší primární vstup na burzu!

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ