Akcie v USA posílily za optimismu nad jednáním USA a Číny

Akcie na americké burze posílily zhruba o třetinu procenta za podpory optimismu ohledně jednání Spojených států a Číny o vzájemném obchodu. Růst ale zbrzdila nepříznivá data o vývoji americké ekonomiky a obavy ze zpomalování hospodářského růstu USA.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,36 procenta a obchodování uzavřel na 25.717,46 bodu. Širší index S&P 500 stoupl rovněž o 0,36 procenta na 2815,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,34 procenta na 7669,17 bodu.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zpomalilo na 2,2 procenta ze 3,4 procenta ve třetím kvartálu a za celý loňský rok největší ekonomika světa vzrostla o 2,9 procenta a na tříprocentní cíl tedy nedosáhla. Přitom zisky společností se poprvé za víc než dva roky nezvýšily. Také situace na trhu dluhopisů se příliš nezlepšila. Přetrvává tam převrácení výnosové křivky z obvyklého vzestupného tvaru, a to je považováno za indikátor recese. Přijít by mohla do jednoho roku až dvou let.

Trh nicméně podpořily informace z obchodních rozhovorů USA a Číny, která předložila řadu návrhů jdoucích za hranice předchozích nabídek. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow prohlásil, že Washington by mohl zrušit některá cla, jiná by ponechal v platnosti jako součást donucovacího mechanismu dodržování dohody.

Také dolar navzdory slabším údajům o vývoji hrubého domácího produktu v USA posiluje. Podporují ho oznámení předních světových centrálních bank z poslední doby, které se stále častěji začínají přiklánět k dalšímu uvolňování měnové politiky.

Dolarový index, který sleduje výkon americké měny ke koši šesti předních světových měn, krátce před 21:00 stoupl o 0,49 procenta na 97,246 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,17 procenta na 1,1225 USD a k jenu stagnoval na 110,59 JPY.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ