Fúze a akvizice v 1. čtvrtletí klesly o 17 procent

Hodnota fúzí a akvizic ve světě v prvním čtvrtletí klesla o 17 procent na 927 miliard dolarů (21,3 bilionu Kč). Firmy odradily od nových dohod obavy z ekonomického zpomalení a odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Refinitiv.

Po prudkém růstu v roce 2018, který byl třetím největším podle hodnoty fúzí a akvizic, se v letošním roce zpomalení očekávalo. Objevují se ale některé znepokojující signály u přeshraničních fúzí, tedy případů, kdy firma z jednoho státu kupuje firmu v jiném státě. Hodnota přeshraničních fúzí se snížila o 45 procent, protože firmy se zaměřily hlavně na posílení na svých domácích trzích.

Obrovské dohody v USA, jako převzetí firmy Celgene společností Bristol-Myers Squibb za 74 miliard USD, byly světlým bodem, který podpořil globální aktivitu. V Evropě se však celková hodnota dohod propadla o 67 procent.

Británie přišla o pozici třetího největšího trhu podle fúzí a akvizic, předstihla ji Saúdská Arábie. V Británii hodnota fúzí a akvizic klesla o 62 procent a v Německu o 76 procent.

Investiční bankéři očekávají, že situace v Německu se ještě nějakou dobu nezlepší. Výjimkou by mohly být pouze některé společnosti, které se spojí s cílem vytvořit „národního šampiona“. Takovou dohodou by mohlo být spojení německých bank Deutsche Bank a Commerzbank. Situace by se mohla zlepšit i v Británii, kde firmy plánují své přežití po brexitu a nové dohody by jim pomohly lépe odolat možnému poklesu, uvedl šéf britské investiční banky Jefferies Philip Noblet.

Na rozdíl od Evropy měly Spojené státy nejlepší první čtvrtletí od roku 2000. Hodnota oznámených dohod zde stoupla o 9,4 procenta na 489,52 miliardy USD. USA jsou největším trhem s fúzemi a akvizicemi. Počet dohod se však meziročně snížil o 40 procent, což naznačuje, že hlavním pohonem byly velké transakce. Nejrušnějším sektorem bylo odvětví zdravotní péče, kde byly uzavřeny dohody v hodnotě 181 miliard USD, napsala agentura Reuters.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ