Akcie v USA díky technologickým firmám stouply, dolar mírně klesl

Americké akcie posílily díky technologickým společnostem, růst indexu Dow Jones však zbrzdily ztráty průmyslových firem v čele s Boeingem. Akciové trhy převážně ignorovaly zprávu o inflaci i zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky USA (Fed), které nepřineslo žádné překvapení.

Index Dow Jones v závěru obchodování stoupl o 6,58 bodu, tedy 0,03 procenta, na 26.157,16 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 10,01 bodu, neboli 0,35 procenta, na 2888,21 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 54,97 bodu, čili 0,69 procenta, na 7964,24 bodu.

Trhy se nyní soustředí na výsledkové zprávy. Analytici očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 za minulé čtvrtletí klesly o 2,5 procenta. To bude znamenat první meziroční pokles od roku 2016.

Hospodářské výsledky pomohly akciím aerolinek Delta Air Lines, které stouply poté, co firma zveřejnila lepší výsledky hospodaření, než se čekalo, a zlepšila výhled příjmů. První zprávu o zisku a příjmech od svého návratu na burzu zveřejnil v noci i výrobce džínového oblečení Levi Strauss a akcie společnosti reagovaly na údaje růstem.

Ztrácely průmyslové společnosti v čele s Boeingem. Firma, která musela přerušit provoz strojů 737 MAX kvůli dvěma nehodám a snížila jejich výrobu nově oznámila, že jí klesl v prvním čtvrtletí počet objednávek na letadla.

Zápis z březnového zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed) ukázal, že většina bankéřů se domnívá, že ekonomické podmínky si pravděpodobně vyžádají, aby Fed po zbytek roku svoji měnovou politiku nezměnil. Několik jich uvádí, že jejich názor by se mohl změnit oběma směry v závislosti na aktuálním vývoji.

Spotřebitelské ceny v USA se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta. Zrychlily tak růst z únorových 0,2 procenta a jejich růst byl nejvyšší za 14 měsíců. Podle analytiků zpráva částečně zmírnila strach z toho, že se růst spotřebitelských cen vytratil. Stále však nezahnala obavy, že by Fed mohl snížit úroky, protože jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila jen 0,1 procenta a zaostala za očekáváním analytiků, napsala agentura Reuters.

Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změn. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci upozornil na rizika, kterým čelí ekonomika eurozóny, a posílil tak sázky na možná další stimulační opatření, která by měla zabránit regionu sklouznout do recese.

Kurz eura a dolaru se pohyboval pouze v úzkém rozpětí v reakci na zprávy od centrálních bank. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 96,93 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 procenta na 1,1272 USD a k jenu o 0,2 procenta na 110,97 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,1 procenta na 125,08 JPY.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ