ECB v očekávaném režimu; inflace pravděpodobně v následujících měsících dále zpomalí

Evropská centrální banka se včera setkala aby prezentovala své rozhodnutí o úrokových sazbách; podle očekávání trhu nedošlo k žádnému překvapení v oznámeném rozhodnutí. Během svého březnového zasedání deklarovala centrální banka „holubičí“ směr, když změnila budoucí směřování úrokových sazeb, a řekla, že IR zůstanou beze změny, a to alespoň do konce roku 2019, a oznámila nové cílené dlouhodobější refinanční operační program. Tentokrát, i přes oznámení prezidenta ECB Draghiho, že hospodářský růst nadále překvapuje směrem dolů, ECB neprovedla žádné další změny ve své politice. Neposkytla žádné další informace stran TLTRO-III a Draghi pouze poznamenal, že detaily budou „sděleny na jednom z nadcházejících meetingů ECB“.Draghi doplnil komentáře z konce března, které naznačují, že centrální banka může chtít zmírnit dopady záporných úrokových sazeb na banky. Prohlásil, že ještě nediskutovali v kolegiu o výhodách a nevýhodách zmírňujících nástrojů, ale že budou posouzeny a více informací bude k dispozici na nadcházejících zasedáních. Zdá se, že to je signál, že ECB by mohla přejít na systém odstupňování úrokových sazeb pro nadbytečné rezervy bank, které drží.

Důležitým poselstvím včerejšího meetingu je, že zatímco Evropská centrální banka je v současné době ve vyčkávacím režimu, nevylučuje další kroky. Draghi poznamenal, že příchozí ekonomická data jsou i nadále měkká a že „celková“ inflace by měla v průběhu příštích několika měsíců dále klesat, zatímco jádrová inflace bude i nadále tlumená. Dále Draghi zopakoval, že výhled pro růst je stále směrem dolů. ECB však očekává, že hospodářský růst se v průběhu roku zrychlí a že inflace se postupně vrátí k cíli.

Guvernér ECB Draghi nepovažoval za nutné informovat o detailech možného postupu ECB; lze čekat, že ECB na konci H1 bude revidovat své ekonomické projekce a rozhodne se jaké, okud vůbec, nástroje uplatní.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ