Nálada v průmyslu se nelepší doma ani v zahraničí

Zatímco včerejší data ukázala na pokles spotřebitelské důvěry v eurozóně, očekáváme, že se důvěra v německém korporátním sektoru měřená IFO indexem za duben stabilizovala jak ve složce očekávání, tak i v té posuzující současnou situaci. Hodnocení ekonomické důvěry se dočkáme i na domácí půdě. Konjunkturální průzkum ČSÚ nám ukáže, zda se nálada v soukromém i v podnikatelském sektoru za březen zlepšila. 

Důvěra v Německu se stabilizuje

Předpokládáme, že předstihový indikátor IFO si v dubnu dal pauzu a výrazněji růst bude až v následujících měsících. Poslední tvrdá data ukazují, že se v Německu daří především stavebnictví, zatímco dynamika průmyslové výroby se po propadu v loňském roce pomalu vrací ke svému trendu. Stále ji ale oslabuje nižší poptávka ze zahraničí i trvající geopolitické nejistoty. Jejich vyřešení by mohlo opět pomoci ke zlepšení nálady nejen v německém průmyslu.

Navzdory očekáváním spotřebitelská důvěra v eurozóně klesla

Navzdory pozitivním očekáváním zaznamenala spotřebitelská důvěra v eurozóně za duben nečekaný propad. Poté, co během minulého roku prakticky nepřetržitě klesala a svého dna dosáhla v závěru roku, se zdálo, že se spotřebitelům v letošním roce vrací optimismus. Duben ale tento trend nepotvrdil, a to navzdory tomu, že situace na trhu práce zůstává stabilní a disponibilní příjmy stále rostou. Ukazatel spotřebitelské důvěry se tak dostal pod svůj dlouhodobý průměr.

Polské nezaměstnanosti pomohla sezónnost

Tuzemská důvěra v ekonomiku nezačala letošní rok zrovna nejlépe. V prvním čtvrtletí byla nejslabší od Q3 2016, přičemž v březnu poklesla v obou složkách, jak v podnikatelském tak i spotřebitelském sektoru. Dnešní statistiky ukáží, zda začátek druhého čtvrtletí přinesl více optimismu.

Polská míra nezaměstnanosti za březen by měla s ohledem na sezónnost, kdy první jarní měsíc začínají stavební práce, klesnout o dvě desetiny. To by se mělo projevit i na stavební výrobě, které navíc pomáhá stabilní poptávka, a tak v Polsku meziročně vzroste o 18 %.

Regionálním měnám se včera nedařilo

Regionálním měnám se první pracovní den po velikonočním víkendu nedařilo. Koruna včera od rána oslabovala, během dne ztratila 0,1 % na 25,74 CZK/EUR. K silnějším hodnotám jí nepomohl ani rozhovor s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Ten se ve včera zveřejněné části k růstu sazeb nevyjádřil, na pokračování rozhovoru se ale můžeme těšit dnes. Zítra začíná členům bankovní rady karanténa, a tak se již dalších výroků před zasedáním příští čtvrtek nedočkáme. Očekáváme ale, že na tomto zasedání dojde ke zvýšení úrokové sazby o 0,25 p.b.

Podobně jako koruně se včera nedařilo ani ostatním regionálním měnám. Polský zlotý oslabil na 4,287 PLN/EUR a nejvolatilnější z regionálních měn, maďarský forint ztratil dokonce 0,2 % a přiblížil se úrovni 321,1 HUF/EUR.

 

Zdroj: Monika Junicke, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ