CME, majitel Novy, zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 7,7 procenta na 38,1 milionu USD (874,7 milionu Kč). Výsledek překonal očekávání analytiků a firma zlepšila výhled na celý rok. V České republice zisk OIBDA ale klesl, a to o 2,8 procenta na 14,95 milionu dolarů.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru zisk 35,8 milionu USD.

Čisté příjmy pak ve čtvrtletí klesly o 6,5 procenta na 146,6 milionu USD (3,4 miliardy Kč). Důvodem je hlavně propad příjmů z televizní reklamy o deset procent. Bez zahrnutí vlivu kurzových změn se však příjmy o téměř dvě procenta zvýšily.

„Tento rok měl vynikající start, který překonal naše předchozí očekávání do té míry, že zvyšujeme výhled na rok 2019,“ uvedl v prohlášení jeden z generálních ředitelů Michael Del Nin. Dodal, že výsledky patří k nejlepším za první čtvrtletí v historii firmy. Upozornil, že zisková marže je nejvyšší za více než deset let a že OIBDA na srovnatelném základě vzrostl o 18 procent.

Čisté příjmy v České republice klesly o 2,4 procenta na 50,3 milionu USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však stouply o 6,4 procenta a OIBDA o 6,1 procenta.

V České republice je součástí CME společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

CME kromě České republiky působí také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Kromě Česka se loni zisk OIBDA snížil také v Rumunsku, ve zbývajících zemích se naopak zvýšil. Příjmy klesly ve všech zemích vyjma Slovinska.

Podle analytiků J&T banky byly výsledky firmy jednoznačně pozitivní díky tomu, že firma dokázala zvýšit zisk EBITDA i při nepříznivém vývoji tržeb, které klesly především kvůli měnovým kurzům.

„Zveřejněné výsledky a pokles zadlužení podle nás zvyšují pravděpodobnost, že firma bude ke konci roku splňovat podmínky dluhového kovenantu pro výplatu dividendy,“ uvedla J&T v komentáři. Upozornila, že v dubnu CME díky Velikonocím zaznamenala 20procentní meziroční nárůst příjmů z reklamy v ČR a Rumunsku.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ