Evropské akcie kvůli sporu USA s Čínou klesly na měsíční minimum

Evropské akcie se během dnešního obchodování propadly na měsíční minimum. Plánované zvýšení amerických cel na čínské zboží totiž obnovilo obavy investorů ohledně obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Panevropský index STOXX 600 kolem 14:30 SELČ ztrácel 1,4 procenta na 385 bodů.

Americký prezident Donald Trump o víkendu uvedl, že Spojené státy od pátku zvýší cla na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) ročně z deseti na 25 procent. Trump zároveň pohrozil dalšími cly na čínské zboží v objemu 325 miliard dolarů.

Americký prezident tak překvapil investory, kteří očekávali, že obchodní dohody mezi USA a Čínou bude už brzy dosaženo. Obchodní jednání s Pekingem podle trumpa sice pokračují, ale příliš pomalu. Naděje na dosažení obchodní dohody mezi těmito dvěma největšími ekonomikami světa byla jedním z příčin letošního růstu na globálních akciových trzích, upozornila agentura Reuters.

Hlavní index německých akcií DAX dnes vykazuje pokles asi o 1,7 procenta zhruba na 12.200 bodů. Od začátku letošního roku si ale připisuje kolem 15 procent.

Čínské akcie dnes v reakci na Trumpovo prohlášení utrpěly nejprudší pokles za téměř tři roky. Hlavní čínské akciové indexy Shanghai Composite a CSI300 uzavřely dnešní obchodování s více než pětiprocentní ztrátou, ale během dne odepisovaly až sedm procent.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ