Zisk italské banky Monte dei Paschi klesl o 85 procent

Italské bance Monte dei Paschi di Siena, kterou v roce 2017 musel kvůli nedostatku kapitálu zachraňovat stát, v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 85 procent na 28 milionů eur (720,6 milionu Kč). Vyplývá to z dnešního vyjádření banky. Důvodem je především pokles příjmů.

Banka v souladu s novými účetními pravidly vyčlenila na špatné úvěry dalších 37 milionů eur. Celkově tyto rezervy ve čtvrtletí dosáhly 164 milionů, zatímco o rok dříve to bylo 137 milionů eur.

Banka už dříve zhoršila výhled italské ekonomiky na letošní rok. „V prvním čtvrtletí 2018 byly naprosto odlišné makroekonomické podmínky,“ řekl podle agentury Reuters šéf banky Marco Morelli.

Celkové příjmy bance v letošním prvním čtvrtletí klesly o 8,5 procenta na 803 milionů eur (20,7 miliardy kč), zejména kvůli poklesu poplatků a provizí o 12 procent a čistých úrokových výnosů o tři procenta.

Evropská komise (EK) tento týden předpověděla, že třetí největší ekonomika eurozóny letos vykáže růst o 0,1 procenta.

Banka Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě, italská vláda v ní teď drží 68procentní podíl. V roce 2017 odvrátila bankrot díky záchrannému plánu v objemu kolem osmi miliard eur. Morelli teď pracuje na restrukturalizaci sjednané s evropskými úřady, aby z banky vytvořil atraktivní objekt pro potenciální kupce. Podle dohody s EU musí Itálie předložit Bruselu svou strategii do konce letošního roku.

Monte dei Paschi uvedla, že v prvním čtvrtletí jednorázově odepsala 92 milionů eur, z části aby urovnala spory s klienty ohledně prodeje diamantů. Aféra, v níž největší banky v Itálii spojily své klienty s diamantovými makléři, kteří kameny prodávali za dvojnásobek tržní ceny, zasáhla několik bank.

Špatné úvěry se v Monte dei Paschi koncem března podílely na celkových úvěrech 12 procenty, zatímco před rokem to bylo 34 procent.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ