Trump chce odložit rozhodnutí o clech na dovoz aut

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje posunout rozhodnutí o clech na dovoz aut až o 6 měsíců, uvedly dva zdroje pro CNBC. Nechce zatím prohlubovat globální obchodní konflikty. 
Bílý dům má do soboty 18. května rozhodnout, zda uvalí cla na dovoz aut a automobilových součástek. Podle zákona má administrativa dalších 180 dní na rozhodnutí, pokud jedná s opačnými stranami. Donald Trump považuje cla za způsob získání páky proti partnerem, jako jsou Evropská unie (EU) nebo Japonsko, během jednání. 

Donald Trump však riskuje, že cly na auta vyvolá další globální obchodní spory. Například EU má již připravený seznam odvetných opatření, která přijme, pokud Donald Trump zavede cla na dovoz aut.

Bílý dům se aktuálně pokouší uzavřít obchodní dohodu s Čínou a ukončit eskalaci konfliktu. Dvě největší ekonomiky v uplynulých dnech opět zvýšili cla na vzájemný dovoz, což ohrožuje globální ekonomiku a znepokojuje finanční trhy. 

Donald Trump uvažuje o použití argumentu ohrožení národní bezpečnosti, aby mohl zvýšit cla na auta až na 25%. Ministerstvo obchodu v únoru předložilo příslušnou zprávu, která podle prezidenta ospravedlňuje zavedení cel.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ