Akcie v EU díky automobilkám posilují, trh hodnotí také eurovolby

Evropské akcie zahájily týden růstem, k němuž jim pomohla mimo jiné zpráva, že výrobce aut Fiat Chrysler Automobiles (FCA) jedná o spojení s francouzským Renaultem. Panevropský akciový index STOXX 600 dopoledne přidával 0,3 procenta na 377 bodů. Vzhledem ke svátkům ve Spojených státech a Británii je objem obchodování ale slabý. Výsledky evropských voleb trh zatím vyhodnocuje.

Akcie firem z automobilového sektoru nárůstem o 1,6 procenta překonaly ostatní sektory. Spojením Renaultu a FCA by vznikla třetí největší automobilka světa. Akcie FCA před polednem přidávaly přes deset procent, akcie Renaultu pak téměř 14 procent.

Ztrácely naopak akcie automobilky Peugeot, před polednem odepisovaly kolem tří procent. Podle analytiků proto, že Fiat dal přednost jejímu rivalovi.

Investoři se také soustředili na volby do Evropského parlamentu (EP), kde ztráty vítězných evropských lidovců (EPP) a socialistů znamenají, že tyto strany po několika desetiletích ztrácejí v parlamentu společnou většinu kvůli nárůstu podpory liberálů či nacionalistických stran. Hledání dohody nad konkrétními tématy a agendy pro příští roky tak bude složitější než dosud.

Investoři ale podle listu Financial Times přijali s úlevou to, že nárůst počtu mandátů v případě nacionalistů nebyl tak velký, jak se někteří z nich obávali.

Německý index DAX před polednem přidával 0,4 procenta na 12.060 bodů, francouzský CAC 40 měl k dobru 0,2 procenta na 5328 bodů a španělský IBEX 35 vykazoval růst o 0,7 procenta na 9243 bodů.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ