Akcie v USA dále oslabily kvůli trvajícím obavám o globální růst

Hlavní akciové indexy na americké burze opět oslabily kvůli trvajícím obavám o globální růst. Jejich ceny reagují na prohlubující se obavy z důsledků obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Investoři se utíkají k bezpečnějším druhům aktiv, jako jsou vládní dluhopisy. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

Dow Jonesův index klesl o 0,87 procenta a uzavřel na hodnotě 25.126,41 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 ztratil 0,69 procenta na 2783,02 bodu a index Nasdaq Composite odepsal 0,79 procenta na 7547,31 bodu.

Čínské deníky varovaly, že Peking by mohl omezit vývoz kovů vzácných zemin do USA. Čína je největším producentem těchto surovin používaných v americkém průmyslu například při výrobě elektromobilů nebo větrných turbín. Čína tak reaguje na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ještě není připraven uzavřít s ní obchodní dohodu.

Zájem o americké vládní dluhopisy považované za bezpečnou investici vede k převrácení výnosové křivky mezi tříměsíčními a desetiletými bondy. Převrácení výnosové křivky z obvyklého vzestupného tvaru je považováno za indikátor recese.

Oslabily akcie bank a všech hlavních sektorů obsažených v širším indexu S&P, největší ztráty ale vykázaly energetické tituly. Slabší o 4,2 procenta vyšly z obchodování také akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson, která čelí soudnímu řízení.

Na devizovém trhu zpevňovala rezervní měna dolar spolu se švýcarským frankem a japonským jenem považovanými v neklidných časech za bezpečnou investici. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22:00 SELČ zpevňoval o 0,2 procenta na 98,15 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,2 procenta na 1,1134 USD stejně jako britská libra, která se obchodovala za 1,2629 USD.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ