Společnosti Colorlak loni výrazně klesly tržby i zisk

Společnost Colorlak ze Starého Města na Uherskohradišťsku, která je předním tuzemským výrobcem nátěrových hmot, loni vykázala tržby za 625,9 milionu korun. Meziročně je to o 83 milionů korun méně. Zisk firmy přesáhl čtyři miliony korun, byl tak o zhruba 3,7 milionu korun nižší než v roce 2017. Vyplývá to z účetní závěrky a souvisejících dokumentů zveřejněných na webu společnosti.

Podle předsedy správní rady a statutárního ředitele firmy Svatopluka Chalupy měl hlavní vliv na snížení tržeb pokles dodávek do automobilového průmyslu o téměř 80 milionů korun. „K mírnému poklesu však došlo i v jiných segmentech,“ uvedl Chalupa. Společnost Colorlak podle něj loni dosáhla nejnižšího hospodářského výsledku za posledních pět let. O rozdělení zisku bude 27. června rozhodovat valná hromada.

Více než 17 procenty se na loňských tržbách společnosti podílel export. Firma v roce 2018 dostala dotaci téměř 2,6 milionu korun na centrum výzkumu povrchových úprav. Na výzkum a vývoj vynaložila přes 11,4 milionu korun. Pro Colorlak loni pracovalo průměrně 285 zaměstnanců, o osm méně než v předchozím roce.

Podle Chalupy v prvních měsících roku 2019 pokračoval výpadek v dodávkách pro automobilový průmysl, který ke konci května přesahoval částku 22 milionů korun. Dodávky byly ve srovnání s loňským rokem zhruba na dvou třetinách. „V dalším období čekáme, že se výpadek bude sice procentuálně snižovat, ale absolutně poroste nejméně na dvojnásobek. V plánu jsme počítali s tím, že ostatní obchodní segmenty zajistí náhradu těchto nižších tržeb a obrat se podaří udržet zhruba na úrovni roku 2018. Zatím nemáme důvod úspěšnou realizaci tohoto záměru zpochybňovat,“ uvedl Chalupa.

Akciová společnost Colorlak vznikla v roce 1993, ve Starém Městě však navazuje na více než devadesátiletou tradici výroby barviv a laků. Do skupiny Colorlak patří vedle mateřského výrobního závodu ve Starém Městě několik dceřiných firem. V České republice jsou to společnosti Panter Color, Milano Color a Ekolak. Na Slovensku zajišťuje prodej a distribuci dceřiná firma Colorlak SK, v Polsku drží mateřská společnost 100 procent akcií ve firmách Colorlak Polska a Panter Color Polska.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ