Akcie na pražské burze v týdnu mírně posílily o 0,5 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně posílily, když index PX stoupl o 0,5 procenta na 1049,6 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejlépe vedlo akciím mediální skupiny CME. Naopak nejvíce oslabily akcie výrobce nápojů Kofola. Předcházející týden české akcie mírně posílily o 0,2 procenta.

„Investoři se první červnový týden zajímali o možná cla na mexický dovoz do USA, zasedání Evropské centrální banky a makroekonomická data. Americký index Dow Jones nakonec za týden přidal více než 4,5 procenta. Německý DAX šel v závěsu a připsal si téměř tři procenta. Uklidnění kolem cel na mexické zboží by bylo pozitivní pro evropské automobilky, které mají v Mexiku pobočky zásobující americký kontinent,“ komentoval dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie CME, které přidaly 6,3 procenta na 90 Kč. Mimo výměnu managementu v TV Nova lokální tisk opět spekuloval nad možným převzetím aktiv společnosti s tím, že uvedl i možné zájemce v čele s lokální finanční skupinou PPF.

Kromě akcií O2 CR s propadem o osm procent na 230 Kč, které se obchodovaly bez nároku na dividendu, byla nejvíce klesající akcií týdne Kofola. Ta přišla o dvě procenta na 288 Kč. U společnosti se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Vzhledem k relativně nízké likviditě stačí jen menší prodejní příkaz, aby ovlivnil tržní cenu.

Investoři budou sledovat, zda USA uvalí od pondělí cla na Mexiko, či nikoliv. Nebo spíše zda budou kroky Mexika dostatečné pro urovnání nastalého sporu. „Jinak by nás mohl čekat relativně poklidný týden, co se významnějších událostí týká. Jsme mírnými optimisty a věříme, že se situace mezi USA a Mexikem vyřeší relativně rychle, což by mohlo trh mírně podpořit,“ uzavřel analytik.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ