Akcie v USA oslabily s poklesem naděje na výrazné snížení úroků

Akcie ve Spojených státech začátkem týdne oslabily s poklesem naděje investorů na výrazné snížení úroků koncem července. Všechny tři hlavní indexy táhla dolů i technologická společnost Apple, které analytici zhoršili investiční doporučení. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

Index Dow Jones v závěru obchodování klesl o 0,43 procenta na 26.806,14 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 oslabil o 0,48 procenta na 2975,95 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 0,78 procenta na 8098,38 bodu.

Analytici společnosti Rosenblatt Securities dnes změnili doporučení akcionářům firmy Apple na „prodat“ z dosavadního „držet“. Podle agentury Reuters také uvedli, že společnost bude v příštích 12 měsících čelit „zásadnímu zhoršení“. Její akcie v závěru obchodování ztratily 2,1 procenta.

Slabší o 1,3 procenta vyšly z obchodováni i akcie výrobce letadel Boeing. Saúdskoarabská nízkonákladová letecká společnost Flyadeal totiž oznámila, že odstupuje od záměru nakoupit letouny 737 MAX za 5,9 miliardy dolarů (asi 134 miliard Kč) a raději si pořídí stroje od konkurenčního Airbusu.

O 0,8 procenta slabší uzavřel obchodování index technologických firem a 0,9 procenta ztratil index zdravotnických společností. Reagovaly na nedávné sdělení amerického prezidenta Donalda Trumpa o přípravě zákona, který sníží ceny léků na předpis.

Naději, že americká centrální banka (Fed) výrazně snížení základní úrokovou sazbu již v červenci, utlumila páteční velmi příznivá statistika o počtu nově vytvořených pracovních míst v USA. Americká ekonomika jich vytvořila v červnu asi 224.000, což je nejvíce za pět měsíců a mnohem více, než se čekalo.

Na devizovém trhu se po příznivé páteční statistice dále dařilo dolaru. Díky nižší pravděpodobnosti, že Fed v červenci sníží úroky, se pohyboval kolem svého třítýdenního maxima.

Krátce po 22:00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,1 procenta na 97,41 bodu. V pátek se vyšplhal až na 97,443 bodu, což bylo maximum za poslední tři týdny.

Naopak poblíž svého šestiměsíčního minima 1,25 USD se ocitla britská libra. Ve stejný čas od dolaru odepisovala 0,1 procenta na 1,2512 USD kvůli vyhlídce na snížení britské základní úrokové sazby v příštím roce.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ