Akcie v USA před zasedáním Fedu uzavřely smíšeně, dolar stagnoval

Akcie v USA zahájily nový týden smíšeně. Investoři se nyní zaměří na plánované snížení úroků americkou centrální bankou USA (Fed) a signály pokroku v obchodních jednáních mezi USA a Čínou. Ke ztrátám širšího a technologického indexu přispěly hlavně firmy Amazon.com a Facebook.

Index Dow Jones v závěru obchodování stoupl o 28,90 bodu, tedy 0,11 procenta, na 27.221,35 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesl o 4,89 bodu, čili 0,16 procenta, na 3020,97 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 36,88 bodu, neboli 0,44 procenta, na 8293,33 bodu.

Investory čeká čilý týden. Kromě jednání o obchodu a zasedání měnového výboru Fedu zveřejní téměř třetina firem z indexu S&P 500 výsledky hospodaření.

Fed by měl podle očekávání ve středu snížit hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Bude to první snížení úroků od finanční krize. Snížení však má být pouze „pojistkou“ a ochránit americkou ekonomiku před globálními nejistotami a obchodním tlakem. Jiné země, na rozdíl od Fedu, snižují úroky, protože čelí vážnějším rizikům.

Ve ztrátě skončilo devět z 11 velkých sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500. Největší propad zaznamenaly výrobci spotřebního zboží a firmy z oblasti komunikačních služeb. Prudce stouply akcie farmaceutické firmy Mylan po zprávě, že se sloučí s divizí Upjohn firmy Pfizer. Akcie Pfizeru naopak klesly, protože firma zhoršila výhled zisku a příjmů na letošní rok.

Sezona zveřejňování hospodářských výsledků je zhruba v polovině. Více než 76 procent firem, které zatím zveřejnily výsledky hospodaření, jich podle údajů agentury Refinitiv překonalo očekávání. Také analytici upozorňují, že výsledky zatím přinesly množství pozitivních překvapení, napsala agentura Reuters.

Americký dolar se v očekávání snížení úroků v USA držel blízko dvouměsíčního maxima. Britská libra však klesla na nejnižší hodnotu za 28 měsíců kvůli rostoucím rizikům, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, mírně stoupl o 0,03 procenta na 98,04 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,2 procenta na 1,1147 USD, k jenu však stoupl o 0,1 procenta na 108,78 JPY a vůči britské libře až o 1,3 procenta na 1,2224 USD. Euro k jenu posílilo o 0,3 procenta na 121,26 JPY a vůči libře o 1,5 procenta na 0,9118 GBP.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ