Aston Martin spadl do hluboké ztráty, důvodem je slabá poptávka

Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin se v prvním pololetí propadl do ztráty 78,8 milionu liber (2,2 miliardy Kč), zatímco o rok dříve hospodařil se ziskem 20,8 milionu liber. Důvodem je především slabá poptávka v Evropě, uvedla dnes firma, jejíž auta proslavil mimo jiné fiktivní britský agent 007. Akcie společnosti po zveřejnění výsledků hospodaření odepsaly až 17 procent.

Automobilka prochází plánem restrukturalizace, a to už od roku 2014, kdy její otěže převzal výkonný ředitel Andy Palmer. Jeho cílem je obnovit a posílit modelovou řadu a přesunout se do nových segmentů.

V rámci plánu automobilka loni v říjnu vstoupila na akciovou burzu, její akcie však od té doby klesly přibližně o tři čtvrtiny. V poslední době je srážel slabý výkon v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, kde pololetní poptávka klesla téměř o pětinu.

„Jsme zklamáni, že naše plány pro velkoobchod nesplnily původní cíle, což bylo ovlivněno oslabením na dvou našich klíčových trzích a pokračující makroekonomickou nejistotou,“ uvedl Palmer. Celková velkoobchodní poptávka vzrostla v prvních šesti měsících o šest procent, skupina zaznamenala silný nárůst na americkém kontinentu a v Asii. Pokles v Británii a ostatní Evropě však automobilku přiměl snížit celoroční prognózu.

Britského výrobce zasáhly také náklady na expanzi, ve Walesu staví továrnu na výrobu svého prvního sportovně-užitkového vozu. Vliv má i nižší průměrná prodejní cena.

Automobilový průmysl globálně čelí poklesu poptávky v Číně a slabší poptávce po naftových autech v Evropě. Dalším faktorem pak jsou náklady na elektrifikaci.

Automobilku starou 106 let, která vyrábí auta pouze v Británii, ohrožují i rizika spojená s odchodem Británie z Evropské unie bez dohody. Podnik už dříve avizoval, že takový způsob brexitu by mu narušil výrobu, protože zpoždění v přístavech kvůli nové byrokracii by mohlo zpomalit pohyb aut i komponentů.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ