Turecko podle Erdogana přikročí k dalšímu snížení úroků

Turecká centrální banka přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb, aby podpořila domácí ekonomiku. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Slíbil rovněž zpomalení růstu spotřebitelských cen.

Turecká centrální banka minulý měsíc snížila svou základní úrokovou sazbu o 4,25 procentního bodu na 19,75 procenta. Banka k prvnímu snížení úroků od roku 2015 přikročila poté, co Erdogan začátkem července odvolal jejího šéfa Murata Çetinkayu.

Základní úroková sazba byla na 24 procentech od loňského září, kdy pád kurzu turecké liry zvýšil inflaci nad 25 procent. Ta se tím ocitla nejvýše za 15 let. Inflace od té doby klesla pod 16 procent, což otevřelo dveře k prvnímu snížení úroků za čtyři a půl roku.

„Centrální banka snížila úrokové sazby a tyto sazby se budou dál snižovat,“ uvedl dnes Erdogan. Zároveň vyzval všechny obyvatele Turecka, aby ignorovali spekulace o stavu turecké ekonomiky a pokračovali ve své práci.

Turecká ekonomika začala klesat loni kvůli měnové krizi, kterou vyvolal diplomatický spor se Spojenými státy, nahromadění levného zahraničního dluhu a obavy o nezávislost centrální banky, když Erdogan opakovaně označil úrokové sazby za „zlo“. Loni turecká lira klesla vůči dolaru asi o 30 procent. Liru pomohl od té doby stabilizovat pokles deficitu bilance běžného účtu a změna postoje centrálních bank v USA a v eurozóně k dalšímu vývoji měnové politiky.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ