Zlepšený sentiment by měl podpořit akcie opětovně v růstu

Hlavní události

Evropské akcie by měly nový týden zahájit růstem.

Dnešek přinese pouze finální údaje o spotřebitelské inflaci v eurozóně.

Výsledková sezóna je na samém závěru. V USA reportovalo 93 % firem v rámci indexu S&P 500, v Evropě téměř 88 % z indexu EuroStoxx 600. Dnes výsledky prezentuje například Estee Lauder.

Obchodování na zámořských trzích

Vývoj na americkém dluhopisovém trhu a informace o probíhajících jednáních mezi Spojenými státy a Čínou byly v minulém týdnu hlavním důvodem velmi rozkolísaného průběhu na akciových trzích. V pátek si americké indexy připsaly slušné zisky, čímž alespoň zredukovaly celotýdenní ztráty. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 1,2 %, S&P 500 o 1,4 % a technologický Nasdaq přidal 1,7 %. Za posledních pět obchodních seancí ale zaznamenaly ztráty v rozsahu 0,8 až 1,5 %.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu navázaly na úspěšný závěr minulého týdne a připisují si zisky. Nejvíce se daří čínským titulům, když například šenčenský index přidává 2,8 % nebo hongkongský roste o 2,2 %. Sentiment podpořily komentáře Donalda Trumpa ohledně jednání o obchodní dohodě. Podporou pro čínské akcie je i snaha tamních autorit reformovat systém úrokových sazeb a snížit tak náklady na financování.

Jednou z nejvíce sledovaných událostí bude v tomto týdnu páteční vystoupení šéfa americké centrální banky Jeroma Powella v Jackson Hole. To by mohlo nastínit, jak Fed vnímá současný stav ekonomiky a jak rychle chce pokračovat ve snižování úrokových sazeb. Ještě předtím, konkrétně ve středu, bude k dispozici zápis z posledního zasedání Fedu. Toho se dočkáme i od ECB (čtvrtek). Důležitými ekonomickými ukazateli budou předstihové indexy PMI v USA i Evropě.

 

Zdroj: Miroslav Frayer, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ