Ceny ropy po počátečním růstu o většinu zisků přišly

Ceny ropy dnes po počátečním růstu o většinu zisků přišly. Na trhu přetrvává nejistota kolem obchodního sporu Spojených států a Číny. Kolem 18:20 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,03 procenta na 58,68 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu rostla o půl procenta na 53,9 dolaru za barel

Čína je ochotna řešit obchodní konflikt se Spojenými státy prostřednictvím klidných rozhovorů a rozhodně se staví proti další eskalaci sporu, řekl v pondělí čínský vicepremiér Liou Che. Trump následně ochotu Číny k jednání uvítal a dodal, že rozhovory začnou v brzké době.

Peking v pátek oznámil dodatečná cla ve výši pět a deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard dolarů (1,75 bilionu Kč). Trump následně vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA, a nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny.

„Obnovil se pocit relativního klidu, ale jednoduše nejde vědět, jak dlouho to vydrží,“ konstatoval Tamas Varga z analytické firmy PVM Oil Associates. „Optimismus na trhu převáží teprve, až zaschne inkoust na nové americko-čínské obchodní dohodě,“ dodal.

Podle analytiků nicméně přetrvává nejistota, zda se USA a Číně skutečně podaří obchodní dohody v dohledné době dosáhnout.

Nejvyšší ceny letos ropa dosáhla v dubnu a od té doby klesla o přibližně 20 procent. Částečně to způsobily obavy z toho, že americko-čínská obchodní válka poškozuje světovou ekonomiku, což by mohl negativně ovlivnit poptávkou po ropě.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ