Saudi Aramco nakupuje ropu od sousedů, aby dostála závazkům

Saúdská Arábie kupuje ropu od svých sousedů, aby po útoku na svá ropná zařízení dodržela závazky, které má vůči zahraničním rafineriím. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dobře informované zdroje. Aramco Trading (AT), obchodní divize saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco, nakupuje ropu od Spojených arabských emirátů, Kuvajtu a Ománu, aby dostála závazkům v Bahrajnu, Malajsii či v Jižní Koreji, uvádí zdroje. Na dotazy agentury Reuters společnost Saudi Aramco dosud nereagovala.

Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs 14. září snížily těžbu největšího vývozce ropy na světě o 5,7 milionu barelů, tedy zhruba o polovinu. Ačkoli Saúdská Arábie tvrdí, že původní produkci obnoví do příštího týdne, kvůli dočasnému nedostatku suroviny se obrací o pomoc k sousedům v Perském zálivu, uvádí zdroje.

Obchodní divize Saudi Aramco už před útokem kupovala ropu od třetích stran, obchodovala s ní a vyměňovala ji za jiné ropné produkty. Po útoku se však poptávka Saúdské Arábie po cizí ropě zvýšila.

Pro domácí potřeby Rijád ropu nedováží. „Proč bychom to dělali, když máme rezervu,“ uvedl jeden ze zdrojů. Dodávky ropy ze Saúdské Arábie do zahraniční probíhají podle něj stejně jako před útoky.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ