Hongkongská burza HKEX stáhla nabídku na převzetí londýnské LSE

Provozovatel hongkongské akciové burzy Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX) stáhl nabídku na převzetí londýnské burzy London Stock Exchange (LSE) za 39 miliard dolarů (zhruba 915 miliard Kč). Oznámila to dnes firma.

HKEX nabídku na převzetí předložila minulý měsíc, vedení LSE se však postavilo proti návrhu. Také akcionáři LSE na návrh reagovali spíše chladně. Nabídka byla podmíněna tím, že LSE neuskuteční dohodnuté převzetí poskytovatele finančních informací Refinitiv za 27 miliard dolarů.

Spojením LSE a HKEX by vznikl globální gigant v oblasti finančních trhů, který by pokrýval Asii, Evropu a Spojené státy. „HKEX je zklamána, že nemůže s vedením LSE pracovat na realizaci této vize,“ uvedla dnes hongkongská burza.

Akcie společnosti LSE po stažení nabídky oslabily o více než šest procent, zatímco akcie HKEX si připsaly přes dvě procenta.

Analytici považovali naděje na úspěch nabídky za slabé poté, co vedení LSE návrh krátce po jeho předložení odmítlo. Další klíčovou překážku pro dohodu podle analytiků představovaly nynější politické nepokoje v Hongkongu a obavy ohledně rostoucího vlivu Číny na toto město, napsala agentura Reuters.

Někteří akcionáři LSE agentuře Reuters sdělili, že HKEX by k přilákání jejich zájmu musela nabídku zvýšit minimálně o 20 procent. Podle analytiků není vyloučeno, že HKEX v budoucnosti přijde s dalším návrhem.

„Pokud převzetí firmy Refinitiv nezíská souhlas, mohla by HKEX opět přijít (s nabídkou na LSE),“ uvedl jeden z analytiků makléřské společnosti China Galaxy Securities. Převzetí firmy Refinitiv ještě musejí schválit akcionáři LSE.

O převzetí LSE se v minulosti pokoušela rovněž německá burzovní společnost Deutsche Börse, její úsilí však narazilo na odpor ze strany politiků a regulátorů.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ