Inflace ve zbytku roku již příliš klesat nebude

Meziroční inflace ve zbytku roku již nebude příliš klesat a spíše se udrží kolem současné hodnoty, domnívají se ekonomové v reakci na data Českého statistického úřadu. Zároveň zářijový pokles inflace podle nich povede k tomu, že Česká národní banka ponechá v listopadu úrokové sazby beze změny. Rada ČNB přitom avizovala, že na listopadovém jednání se vrátí k debatě o možné růstu úrokových sazeb.

Meziroční růst spotřebitelských cen v září podle údajů Českého statistického úřadu zpomalil na 2,7 procenta ze srpnových 2,9 procenta. Proti loňsku se zvýšily především ceny za bydlení, levnější byly naopak oděvy. Proti letošnímu srpnu byly spotřebitelské ceny nižší o 0,6 procenta, což je největší meziměsíční pokles od září 2006.

„Inflace se bude po zbytek roku pohybovat nadále na obdobné hodnotě, a za celý letošní rok tak patrně dosáhne 2,7 procenta, což bude nejvyšší inflace od roku 2012. V příštím roce by měl růst cen mírně zpomalit, díky daňovým změnám se však patrně udrží poblíž 2,5 procenta,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle něj se tak obava z překročení tříprocentní toleranční hranice snížila. „Debata o možném růstu sazeb ČNB by tak měla být na listopadovém jednání ČNB méně intenzivní než v září a čekáme proto, že sazby zůstanou nezměněny,“ dodal.

Aktuální pokles inflace i podle ekonoma ČSOB Petra Dufka nahrává stabilitě úrokových sazeb. „Finanční trhy sice implicitně předpokládají snižování hlavní sazby ČNB v následujících letech, nicméně sama centrální banka naznačuje jasnou možnost jejich růstu už na listopadovém zasedání. To se ovšem nynějšími čísly mění,“ uvedl.

„Jestliže na zářijovém zasedání bankovní rada poměrně vážně diskutovala možnost zvýšení úrokových sazeb, tak zveřejněná čísla vyznívají pro ponechání úroků ČNB beze změny i na příštím zasedání počátkem listopadu a též na zasedáních následujících,“ uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. I podle něj ve zbytku letošního roku inflace již příliš klesat nebude. „K viditelnějšímu zmírnění inflace v české ekonomice zřejmě dojde až v průběhu roku 2020, i tak ale průměr za celý rok 2020 zůstane dle mého odhadu nad úrovní dvouprocentního cíle,“ dodal.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil, že v říjnu je pravděpodobné další mírné snížení inflace vzhledem k vysoké srovnávací základně z loňska. „Toto snížení však může být jen přechodné. V závěru loňského roku totiž došlo k citelnému zlevnění pohonných hmot, které se nemusí letos opakovat, a tento vliv může inflaci posunout opět o něco výš,“ uvedl. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nelze na začátku příštího roku nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace i nad tři procenta.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ