Akcie v USA díky naději na obchodní dohodu posílily, dolar rostl

Akcie ve Spojených státech zahájily nový týden růstem. Známky pokroku v řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou pomohly k růstu akcií firem citlivých na vývoj ekonomiky a obchodu, v čele s technologickými.

Index Dow Jones stoupl o 57,44 bodu, tedy 0,21 procenta, na 26.827,64 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 20,52 bodu, čili 0,69 procenta, na 3006,72 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 73,44 bodu, neboli 0,91 procenta, na 8162,99 bodu.

Americký prezident Donald Trump pokračoval v optimistickém tónu ohledně obchodních jednání s Čínou. Poradce Bílého domu Larry Kudlow pak uvedl, že americká cla na čínské zboží, která mají vstoupit v platnost v prosinci, by mohla být v případě dobrého vývoje jednání zrušena.

Nejlépe si vedly technologické společnosti, zvláště výrobci čipů, jejichž příjmy pocházejí převážně z Číny. Posílily také finanční a energetické společnosti, které jsou citlivé na vývoj ekonomiky. Výrobce letadel Boeing naopak oslabil kvůli zprávám, které zpochybňují načasování návratu letadel 737 MAX do provozu.

V USA je v plném proudu sezona zveřejňování výsledkových zpráv. Tento týden se mimo jiné čekají výsledky firem Boeing, Microsoft, Procter & Gamble, United Parcel Service a Caterpillar. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv očekávají, že firmy z indexu S&P 500 vykážou první čtvrtletní pokles zisku od roku 2016.

Dolar odpoledne oživil z počátečních ztrát, když jednání o brexitu začala být opět plná zmatků. Dolar nejprve klesal díky zmírnění obav z toho, že Británie opustí EU bez dohody. Znovu ale začal posilovat poté, co předseda Dolní sněmovny John Bercow odmítl umožnit premiérovi Borisovi Johnsonovi hlasovat o brexitové dohodě.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,1 procenta na 97,33 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 procenta na 1,1148 USD a k jenu o 0,3 procenta na 108,63 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,1 procenta na 121,11 JPY.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ