Důvěra v ekonomiku v říjnu opět klesla, nižší byla v srpnu 2014

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu, stejně jako v září, klesla o jeden bod a dostala se na hodnotu 93,6 bodu. Nižší byla naposledy v srpnu 2014. Příčinou je pokles důvěry mezi podnikateli, která se snížila o 1,3 bodu na 91,6 bodu. U spotřebitelů se důvěra naopak zvýšila o 0,3 bodu na 103,6 bodu. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému říjnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.

Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku proti září snížila v průmyslu a obchodu, ve stavebnictví a službách byla vyšší.

Výsledky říjnového průzkumu korespondují podle Michala Brožky z Komerční banky s faktem, že spotřeba domácností je nyní hlavním tahounem české ekonomiky. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler míní, že zveřejněné indikátory důvěry reflektují stále poměrně nejasnou situaci v zahraničí ohledně brexitu nebo dohody mezi USA a Čínou. „Obchodní války tak budou velmi pravděpodobně dále zatěžovat globální ekonomiku nejen letos, ale i v části příštího roku, protože po případném dosažení dohody mezi USA a Čínou se americký prezident Donald Trump patrně zaměří na EU,“ podotkl Seidler.

U průmyslových podniků klesla důvěra o 2,8 bodu na 87,5 bodu. „Průmyslové podniky stále dobře hodnotí svou současnou situaci a mají zajištěnou práci zakázkami na více než 11 měsíců. Potýkají se ale s bariérami růstu produkce. Podniky omezuje nejen nedostatek zaměstnanců, ale v určitých odvětvích převažuje i nedostatečná poptávka,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

V obchodu klesla důvěra o 4,5 bodu na 90,6 bodu. Snížilo se hodnocení celkové ekonomické situace. Stav zásob zboží na skladech se zvýšil. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší.

Ve stavebnictví vzrostla důvěra podnikatelů o 2,5 bodu na 104,3 bodu. „I zde je ale limitující bariérou nedostatek zaměstnanců,“ uvedl Obst. Pro období příštích tří měsíců očekávají podnikatelé pokles tempa růstu stavební činnosti.

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb vzrostla o 0,2 bodu na 94,4 bodu.

Mezi spotřebiteli se pro období příštích 12 měsíců téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Přibližně stejné jako v září zůstaly také obavy ze zvýšení nezaměstnanosti a obavy z růstu cen. Naopak úmysl spořit se v meziměsíčním srovnání mírně zvýšil.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ