Tržby výrobců papíru v ČR loni vzrostly o 2,4 pct na 86,4 mld. Kč

Tržby výrobců papíru a papírových výrobků v Česku loni meziročně vzrostly o 2,5 procenta na 86,4 miliardy korun. Proti krizovému roku 2009 byly vyšší o 61 procent. Vývoz meziročně vzrostl o 4,5 procenta, dovoz se zvýšil o pět procent. Vyplývá to ze společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu, které má ČTK k dispozici.

„Rok 2018 lze považovat z pohledu českých výrobců a zpracovatelů papírů a lepenek za poměrně úspěšný. Ekonomika je stále v dobré kondici, jejíž výsledkem je nárůst spotřeby obalů a obalových papírů. Celková spotřeba papíru a lepenky v Česku překročila 1,55 milionu tun. I přes dynamický růst ale nedosahuje úrovně vyspělých zemí EU,“ uvádí MPO ve zprávě. Spotřeba papíru na obyvatele loni dosáhla 150 kg, proti roku 1993 vzrostla o 150 procent.

Výrobky papírenského průmyslu se uplatňují ve všech odvětvích zpracovatelského průmyslu. Především v polygrafii a ve výrobě obalů, včetně recyklovatelných. Výroba je založena na obnovitelných surovinách (dřevní hmota) a druhotných surovinách (sběrový papír) především tuzemského původu. Vláknina a papír se podle studie MPO vyrábí v uzavřeném cyklu. Vysoká spotřeba energie je z velké části kryta z obnovitelných zdrojů a odpadního tepla z vlastní výroby.

Mezi největší výrobce v oboru v Česku podle MPO patří KRPA Paper, Lenzing Biocel Paskov, Mondi Štětí, OP papírna, Smurfit Kappa Czech, DS Smith Packaging CR nebo Kimberly-Clark.

Počet zaměstnanců v oboru loni meziročně vzrostl o dvě procenta na 20.792. Jejich průměrná měsíční mzda se zvýšila o 7,1 procenta na 30.825 korun. V porovnání s průměrnou mzdou v Česku v loňském roce byla o 3,3 procenta nižší.

Vývoz papíru a papírových výrobků loni meziročně vzrostl o 4,5 procenta na 61,5 miliardy korun. Téměř pětina exportu směřovala do Německa. Následovaly Polsko (11 procent), Slovensko (osm procent), Čína (šest procent), Itálie, Rakousko a Francie (po pěti procentech).

Dovoz se zvýšil o pět procent na 62,1 miliardy korun. Zhruba třetina patřila Německu, následovaly Polsko (13 procent), Rakousko (deset procent) a Slovensko (sedm procent).

Podle prezidenta Asociace českého papírenského průmyslu Jaroslava Tymicha se dá předpokládat, že v následujících letech se roční spotřeba papíru v Česku přiblíží k 200 kilogramům na obyvatele. „To by odpovídalo celkové tuzemské spotřebě zhruba dva miliony tun za rok. Dosažení tohoto objemu pouze dalším růstem dovozu není ekonomicky efektivní řešení. Je třeba uvažovat i o dalších investicích většího rozsahu. Především v souvislosti s velkým přebytkem sběrového papíru na českém trhu, který je dosud vyvážen,“ uvedl Tymych ve zprávě MPO.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ