Cena pohonných hmot stagnovala na úrovni z minulé středy

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzin Natural 95 se prodává stejně jako minulou středu za průměrných 32,23 koruny za litr a za diesel řidiči zaplatí v průměru 31,80 koruny, tedy o haléř méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Analytici očekávají také v příštím týdnu stagnaci cen, případně růst maximálně o deset haléřů. „Pokud nenastanou nějaké nepředvídatelné události, stabilita cen pohonných hmot by měla pokračovat i v následujících týdnech. Na začátku prosince zasedají země OPEC a Rusko. Pokud by rozhodly o omezení produkce ropy, její cena by se zvýšila. To se následně promítne i do cen benzinu a nafty,“ sdělil ČTK analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy zdraží pohonné hmoty příští týden o pět až deset haléřů za litr. Důvodem je zdražování ropy na světovém trhu. „Za poslední měsíc vzrostla cena ropy Brent o necelých pět procent. Důležitý je také kurz koruny k americkému dolaru, za který se ropa a pohonné hmoty obchodují. Česká měna oslabila vůči dolaru za poslední měsíc o více než 20 haléřů,“ doplnil Kovanda. Analytik společnosti Natland Petr Bartoň upozornil, že ropa sice od září zdražila zhruba o desetinu, i tak je zhruba na úrovni před zářijovým útokem na rafinérie v Saúdské Arábii. „Tehdejším alarmistickým předpovědím rychlého návratu stodolarové ropy jsme stále na hony vzdáleni,“ dodal Bartoň. Aktuálně se ropa Brent pohybuje na 63 dolarech za barel.

Nejdražší benzin natankují řidiči v Praze, kde vyjde průměrně na 32,69 Kč/l. V ceně nafty metropoli předběhla Vysočina. Motoristé tam za diesel dají průměrných 32,38 Kč za litr, v Praze 32,27 Kč za litr. Těsně nad 32 korunami za litr je pak cena nafty ve Středočeském, Plzeňském a Olomouckém kraji. V ostatních regionech je ještě nižší.

Nejlevnější paliva mezi kraji nabízejí čerpací stanice na jihu Čech. Natural prodávají v průměru za 31,79 Kč za litr a naftu za 31,34 Kč za litr.

Natural 95 zdražoval v Česku od poloviny dubna do počátku června, od té doby se jeho průměrná cena postupně snižovala. Cena dieselu rostla do počátku října, v jehož první dekádě se dostala nad 32 Kč/l. V posledních pěti týdnech klesala.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ