Fiat Chrysler v USA dosáhl předběžné dohody o kolektivní smlouvě

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles sjednala se zástupci amerického odborového svazu United Auto Workers (UAW) předběžnou dohodu o nové čtyřleté kolektivní smlouvě. Informovala o tom agentura Reuters. Dohodu ještě musí schválit členská základna UAW.

Minulý měsíc se UAW dohodl na čtyřleté kolektivní smlouvě s největší americkou automobilkou General Motors (GM). Této dohodě předcházela čtyřicetidenní stávka v amerických továrnách GM, která automobilku stála zhruba tři miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč), píše Reuters.

Dosažení dohody je pro Fiat Chrysler příznivou zprávou v době, kdy automobilka pracuje na spojení s francouzským konkurentem PSA, výrobcem vozů Peugeot a Citroën. Spojením podniků v hodnotě 50 miliard dolarů má vzniknout čtvrtý největší výrobce aut na světě.

Podle UAW dohoda zahrnuje závazek, že Fiat Chrysler v době platnosti kolektivní smlouvy investuje devět miliard dolarů a vytvoří 7900 nových pracovních míst.

Schválení dohody členy odborového svazu však podle Reuters není jisté. V roce 2015 členové UAW první verzi kolektivní smlouvy s automobilkou Fiat Chrysler odmítli. Letos by navíc mohla jejich pochybnosti ohledně podmínek dohody posílit nedávná žaloba, ve které konkurent GM automobilku Fiat Chrysler obvinil z korupce při jednání s odbory.

GM v žalobě tvrdí, že automobilka Fiat Chrysler po řadu let platila miliony dolarů na úplatcích, aby si zajistila výhody a ústupky při sjednávání kolektivních dohod. Fiat Chrysler žalobu označil za neopodstatněnou.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ