Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, benzin stojí 32 korun

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dále zlevňovaly. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o pět haléřů na rovných 32 korun za litr a cena nafty o dva haléře na 31,65 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků pohonné hmoty do konce roku zdraží, růst cen ovšem nebude výrazný.

Ceny paliv v Česku klesají postupně už zhruba od poloviny listopadu. Podobně jako v uplynulém týdnu i v předchozích týdnech pokles činil vždy jen několik haléřů. Litr benzinu zlevnil od půlky listopadu dohromady zhruba o čtvrt koruny a litr nafty asi o 15 haléřů.

Podle analytiků mají řidiči počítat do konce roku se zdražením paliv. „Ceny se začnou postupně zvedat, půjde však o nárůst v řádu haléřů. Důvodem je rostoucí cena ropy,“ sdělil ČTK analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy zdražila ropa Brent od začátku prosince o 8,5 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od zářijových útoků na ropná zařízení v Saúdské Arábii. „Růst cen ropy na světovém trhu se s obvyklým zpožděním dvou až tří týdnů začne promítat v cenách pohonných hmot v Česku,“ doplnil Kovanda.

Nejvyšší ceny pohonných hmot z celého Česka jsou nadále na Vysočině, ale benzin se na stejně vysokou cenu dostal také v Praze. Litr Naturalu 95 stojí na Vysočině a v Praze shodně v průměru 32,52 koruny. Litr nafty koupí řidiči na Vysočině za 32,31 koruny. Praha je v cenách nafty druhým nejdražším regionem s 32,19 koruny za litr. Nad 32 korun se už cena nafty dostala jen ve Středočeském kraji.

Nejlevnější v zemi zůstávají pohonné hmoty v Karlovarském kraji. Litr benzinu tam motoristé seženou v průměru za 31,54 koruny a litr nafty za 31,15 koruny.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ