Burza v Hongkongu oslabila, jinde v Asii už akcie zpevnily

Akcie na burze v Hongkongu dnes výrazně oslabily v reakci na obavy kolem šíření nového koronaviru. Trh byl kvůli oslavám nového lunárního roku uzavřen a dnes byla první možnost na obavy zareagovat. Jiné asijské trhy, které byly v minulých dnech otevřené a už stačily oslabit, dnes většinou zpevňovaly. Optimismus čerpaly z úterního vývoje na Wall Street, kde akcie rovněž prudce zpevnily. Burzy v pevninské Číně jsou stále zavřené.

Hlavní index akciové burzy v Hongkongu dnes odepsal 2,82 procenta a uzavřel na 27.160,63 bodu. Do záporných čísel se dostaly téměř všechny čínské firmy, které jej tvoří. Nejvíce zasaženy jsou cestovní kanceláře a provozovatelé kasin.

Nový typ koronaviru si už v Číně vyžádal více než 130 mrtvých, počet nakažených se pohybuje kolem 6000, nicméně podle odhadů bude zřejmě ještě vyšší.

Hlavní čínské burzy v Šanghaji a v Šen-čenu otevřou 3. února. Zavřené jsou kvůli svátkům i měnové a dluhopisové trhy.

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 dnes vzrostl o 0,71 procenta na 23.379,40 bodu, burza v Thajsku podle indexu SET50 přidala 0,95 procenta a den uzavřela na hodnotě 1026,58 bodu.

V Hongkongu dnes jeden z nejprudších poklesů vykázaly akcie Sands China, které oslabily o 5,6 procenta. Firma je dceřinou společností americké Las Vegas Sands a provozuje kasino v Macau, které je oblíbenou destinací pro čínské turisty z pevniny. Akcie letecké společnosti Cathay Pacific odepsaly 3,2 procenta.

Za velice mírnou označil reakci indexu Hang Seng analytik společnosti Jefferies v Hongkongu Sean Darby. Podle něj ale může index dál klesat, a to do doby, než se počet nových případů nestabilizuje. Dopady šíření koronaviru pociťuje celá čínská ekonomika, od výroby po maloobchod. Obavy o své čínské obchody vyjadřují i zahraniční firmy.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ