Americké akcie zahájily týden růstem

Americké akcie posílily díky překvapivě příznivým údajům o vývoji zpracovatelského průmyslu Spojených států a zájmu investorů o technologické podniky. Akciový trh se tak zotavuje z výprodeje, který zažil minulý týden v důsledku obav z nového koronaviru šířícího se z Číny.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků si připsal 0,51 procenta a obchodování zakončil na 28.399,81 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,73 procenta na 3248,92 bodu a technologický index Nasdaq se zvýšil dokonce o 1,34 procenta na 9273,40 bodu.

Institut řízení dodávek (ISM) oznámil, že aktivita zpracovatelského průmyslu Spojených států v lednu poprvé za šest měsíců rostla. Index aktivity se zvýšil na 50,9 bodu z prosincových 47,8 bodu. Poprvé od loňského července se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Zhruba dvouprocentní nárůst zaznamenaly akcie softwarového gigantu Microsoft i technologické společnosti International Business Machines (IBM). Akcie výrobce elektromobilů Tesla si připsaly téměř 20 procent po zprávě, že jeho společný podnik na výrobu baterií s japonskou firmou Panasonic poprvé dosáhl čtvrtletního zisku.

Na devizovém trhu americký dolar posiloval, podpořily ho příznivé údaje o zpracovatelském průmyslu USA. Britská libra naopak výrazně klesala kvůli obavám, zda se Británii do konce přechodného období podaří sjednat obchodní dohodu s Evropskou unií.

Včera kolem 22:00 SEČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles 0,3 procenta na 1,1060 USD. Libra k dolaru ztrácela dokonce 1,6 procenta a pohybovala se těsně pod hranicí 1,3 USD.

Oslabovaly rovněž japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty. Dolů je tlačí pokles obav ohledně nového koronaviru, který se šíří z Číny. Ta nyní podniká opatření, jež mají omezit dopady epidemie na ekonomiku.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ