Akcie v USA odepsaly kvůli koronaviru přes tři procenta

Americké akcie kvůli šíření nového typu koronaviru prudce klesly a jejich hlavní indexy odepsaly přes tři procenta. Akciové trhy tento týden zčásti kvůli nejistotě, jaký bude mít šíření nákazy ekonomický dopad, uzavírají obchodování se značnými výkyvy.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků klesl o 3,58 procenta a obchodování zakončil na 26.121,28 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 3,39 procenta na 3023,94 bodu a technologický index Nasdaq odepsal 3,10 procenta na 8738,59 bodu.

Ve středu si akciové indexy Dow Jones a S&P 500 připsaly přes čtyři procenta, k čemuž přispěl úspěch bývalého viceprezidenta Joea Bidena v úterních demokratických primárních volbách.

Šíření koronaviru obzvlášť dopadá na podniky ze sektoru cestovního ruchu, jako jsou letecké společnosti či provozovatelé výletních lodí. Akcie aerolinek American Airlines například odepsaly 13,44 procenta, zatímco akcie letecké společnosti Alaska Air klesly o 12,54 procenta. Propadu se nevyhnuly ani finanční společnosti.

Na devizovém trhu dolar sestoupil na nové osmitýdenní minimum vůči koši měn. Obchodníci totiž předpokládají, že americká centrální banka (Fed) přikročí k dalšímu snížení svých úrokových sazeb.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval kolem 21:50 SEČ pokles o zhruba 0,7 procenta na 96,64 bodu. Euro si vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,8 procenta a pohybovalo se kolem 1,1225 USD. Dolar výrazně oslaboval vůči japonskému jenu, který bývá považován za bezpečné aktivum, a to o 1,23 procenta na 106,21 JPY.

Americká centrální banka v úterý překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta, aby minimalizovala možné dopady koronaviru na ekonomiku USA. Upozornila, že je v případě potřeby připravena uskutečnit další kroky na podporu hospodářského růstu.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ