Vývoz z Japonska klesá již 15 měsíců, nejdéle od roku 1987

Vývoz z Japonska se v únoru snížil meziročně o jedno procento. Klesá už 15 měsíců, což je nejdelší propad od roku 1987. Dovoz klesl o 14 procent, hlavně kvůli propadu dovozu z Číny o více než 47 procent v důsledku šíření koronaviru. Znamená to nejvýraznější propad od srpna 1986. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila japonská vláda. Přebytek zahraničního obchodu díky výrazně nižšímu dovozu vystoupil na 1,11 bilionu jenů (255,3 miliardy Kč), a byl tak nejvyšší od září 2007.

Epidemie onemocnění COVID-19, způsobeného novým typem koronaviru, prakticky zastavila výrobu v Číně. Prudký propad dovozu z února by se tak měl zastavit a vrátit se k růstu, protože čínské továrny pomalu obnovují výrobu. Analytici se však obávají, že šíření koronaviru po celém světě je pro japonskou ekonomiku větší hrozbou, protože je závislá na vývozu. Země po celém světě teď zavírají továrny i hranice.

Celkový pokles vývozu způsobily hlavně nižší dodávky aut do USA a strojů na zpracování kovů do Číny. Pokles vývozu však byl nižší, než čekali analytici, kteří pokles odhadovali na 4,3 procenta. Situaci trochu zlepšil vyšší vývoz v některých segmentech, jako jsou polovodiče nebo neželezné kovy.

Dnešní čísla patří mezi první skutečné signály toho, že třetí největší světovou ekonomiku ohrožuje šíření koronaviru. Mnoho japonských firem si podle ankety agentury Reuters stěžuje na uzavření továren v Číně a na pokles obchodu. Úterní průzkum pak ukázal, že důvěra japonských podnikatelů klesla v březnu nejníže za deset let.

Kromě koronaviru japonskou ekonomiku trápí i slabá spotřebitelská poptávka v Japonsku po loňském zvýšení daně z obratu, a nejistota kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou.

Vývoz z Japonska do Číny se v únoru snížil pouze o 0,4 procenta, zejména kvůli načasování oslav čínského Nového roku. Ty loni připadly na únor, letos však oficiálně začaly už koncem ledna. Přebytek obchodu s Čínou však byl díky propadu dovozu rekordní.

Vývoz do Asie pak vzrostl o 1,7 procenta a zvýšil se poprvé za 16 měsíců. Vývoz do USA, které jsou důležitou destinací pro japonská auta a elektroniku, klesl v únoru o 2,6 procenta.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ