Miliardáři začali mohutně skupovat „levné“ akcie

Někteří z nejbohatších lidí světa utratili celkově více než miliardu dolarů za navyšování svých podílů ve vytipovaných společnostech v situaci, kdy globální trhy výrazně padaly. Aktivistický investor Carl Icahn navýšil svůj podíl ve firmách Herz a Newell Brands, holdingová společnost Warrena Buffetta nakoupila akcie Delta Air a dědicové firmy Tetra Laval nasypali 317 milionů dolarů do akcií International Flavors & Fragrances.

Akciové indexy se v posledních týdnech sesouvaly na relativně velmi nízké úrovně díky nejistotě ohledně dlouhodobého dopadu epidemie koronaviru na světovou ekonomiku. Cena akcií některých aerolinek a provozovatelů maloobchodních řetězců ztratila v krátké době více než polovinu své hodnoty.

Ředitelé podniků, členové představenstev a velcí akcionáři ale skupovali ve stejné chvíli akcie svých společností nejrychlejším tempem od roku 2011. Někteří, jako hedgefondový manažer Bill Ackman, jsou optimisty ohledně rychlého odrazu akciových cen, pokud budou přitvrzena efektivní opatření proti šíření epidemie. „Tohle jsou životní slevy, pokud se s krizí vypořádáme správně,“ myslí si Ackman, zakladatel Pershing Square Capital Management.

Miliardář Barry Sternlicht, ředitel společnosti Starwood Property Trust, naléhal na federální vládu USA, aby směřovala svou snahu o ekonomickou podporu k pracovníkům sektoru služeb. „Třetí světové válce čelíme příštích 90 dnů,“ ne dekádu, řekl agentuře Bloomberg Sternlicht, který následně nakoupil akcie Starwoodu, největšího fondu investujícího do hypoték komerčních realit, za 2 miliony dolarů.

sssss

Plán americké vlády pro boj s koronavirem počítá s předpokladem, že epidemie bude trvat nejméně 18 měsíců a za tu dobu proběhne hned několik infekčních vln. Plán z 13. března uvádí, že jak federální úřady, tak jednotliví spotřebitelé nejspíše zažijí „významný nedostatek“ kvůli narušeným dodavatelským řetězcům. Míra přenosu viru mezi lidmi by se mohla opětovně zvýšit po zmírnění zavedených opatření, stojí pak v reportu týmu z londýnské Imperial College.

Někteří z kupujících ovšem záminku v podobě globální epidemie nepotřebovali. Rodina Rausingů, kteří jsou beneficienty svěřeneckého fondu vlastnícího firmu Tetra, akumulovali akcie IFF posledních několik let. Zakladatel společnosti Energy Transfer Kelcy Warren v posledních několika letech utratil za akcie potrubního giganta několik stovek milionů dolarů.

Zatímco nakupování akcií společností ze strany jejích zakladatelů nebo dědiců není v dobách poklesů neobvyklé, korporátní ředitelé a členové představenstva tak činí o poznání méně často. Mnoho z nich dostává významnou část své kompenzace formou akcií, ve vzácných případech dalšího nákupu akcií spřízněné společnosti jde většinou o snahu demonstrovat svou důvěru v daný byznys spíše než o snahu příhodně vydělat.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ