Tesco zvýšilo zisk, čeká velké dodatečné náklady kvůli koronaviru

Britský maloobchodní řetězec Tesco v uplynulém finančním roce, který skončil v únoru, zvýšil provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 13,5 procenta na 2,96 miliardy liber (zhruba 91 miliard Kč). Firma, která působí i v České republice, dnes ale upozornila, že není schopna poskytnout odhad vývoje hospodaření na tento rok. Dodala, že v důsledku koronavirové krize očekává dodatečné náklady 650 milionů až 925 milionů liber (až 28,5 miliardy Kč).

Tyto výdaje by podle firmy měly souviset zejména s náklady na zaměstnance a provoz. V případě, že se chování zákazníků do května vrátí k normálu, považuje Tesco za pravděpodobné, že dodatečné náklady budou vykompenzovány vyššími tržbami a daňovými úlevami zavedenými vládou na podporu podniků.

Supermarkety v Británii zaznamenaly výrazný nárůst poptávky, protože spotřebitelé v obavách z koronavirové krize začali hromadit některé zboží, například těstoviny či toaletní papír. Krize ale maloobchodům přinesla i vyšší náklady, například kvůli opatřením proti šíření viru v prodejnách, výdajům na posílení internetového prodeje, odměnám pro zaměstnance a najímání nových pracovníků.

Společnost Tesco uvedla, že v Británii jen v uplynulých dvou týdnech přijala více než 45.000 pracovníků. Reagovala tak na zvýšenou poptávku a nemocnost personálu.

„Covid-19 ukazuje, jak je pro Británii důležitý potravinový dodavatelský řetězec,“ uvedl šéf firmy Dave Lewis. „V tomto krizovém období se soustředíme na čtyři věci: potraviny pro všechny, bezpečnost pro všechny, podpora našich spolupracovníků a podpora našich komunit,“ dodal. „Počáteční panické nakupování polevilo,“ poznamenal.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ