Na českém trhu fúzí a akvizic letos stoupla aktivita

Na českém trhu fúzí a akvizic v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání výrazně stoupla aktivita z hlediska objemu transakcí ve finančním vyjádření, rovněž celkový počet uskutečněných transakcí mírně narostl. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

V ČR se letos do konce března uskutečnilo 19 transakcí, z nichž byla v sedmi případech známá kupní cena. Jejich celkový objem činil 4,221 miliardy eur (115,2 miliardy Kč). O rok dříve to bylo 17 transakcí, u kterých tři měly známou kupní cenu. Činila 1,9 miliardy eur (51,9 miliardy korun).

Nejvýznamnější transakcí v ČR, která je i nejvýznamnější transakcí ve střední a východní Evropě, je prodej společnosti Residomo, která byla největším majitelem nájemních bytů v ČR. Z rukou amerických investičních fondů Blackstone a Round Hill Capital tak do švédského fondu Heimstaden Bostad AB přešlo téměř 43.000 bytů zejména na území Severní Moravy a Slezska.

Významnou transakcí byl i prodej dvoutřetinového podílu společnosti Strojmetal & KSP. Součástí skupiny Strojmetal je také společnost Strojmetal Aluminium Forging, která je výrobcem a dodavatelem kovaných podvozkových dílů do osobních automobilů. Při transakci společnost MTX Group za nespecifikovanou cenu koupila podíl od zakladatele společnosti Strojmetal Miroslava Jelínka, čímž se stala jediným vlastníkem.

Ačkoli je region střední a východní Evropy ovlivněn současným vývojem finančních trhů, restrikcemi a opatřeními států v návaznosti na rozšíření pandemie koronaviru, nezaznamenala zatím aktivita na trhu výraznější pokles. Ten však podle TPA nastane v dalším období, protože řada transakcí byla zastavena nebo jejich další fáze odloženy. Očekává však velký zájem kupujících s dobrou likviditou o vstup do společností, které se nyní dostávají do ekonomických problémů.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ