Automobilka BMW zvýšila zisk, kvůli viru ale omezí investice

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 133 procent na 574 milionů eur (15,5 miliardy Kč). To ale souviselo především s tím, že si letos už nemusel vytvořit jednorázovou rezervu 1,4 miliardy eur jako ve stejném období loni. Kvůli předpokládanému poklesu zisku a poptávky vinou koronaviru se firma rozhodla, že letos sníží investice z plánovaných 5,7 miliardy na čtyři miliardy eur, stojí v jejím dnešním sdělení.

Prodej v prvních třech měsících roku kvůli opatřením na zamezení šíření koronaviru klesl o 20,6 procenta na 477.111 vozů. Provozní marže činila v tomto období 1,3 procenta. Firma také uvedla, že se marže v průběhu celého letošního roku bude pohybovat mezi nulou a třemi procenty. Pro srovnání – konkurenční Tesla měla díky nárůstu prodeje v prvním čtvrtletí marži 25,5 procenta.

Výsledky BMW jsou nejnovějším důkazem zhoršující se ziskovosti tradičních výrobců automobilů, poznamenala agentura Reuters. Tito výrobci jsou nuceni vynakládat obrovské částky na vývoj čistších pohonů, protože čelí stále přísnějším emisním předpisům. Vypořádat se musejí také s rostoucí konkurencí, která se specializuje na elektromobily, jako je právě Tesla. Ta odbyt v prvním čtvrtletí zvýšila o 40 procent.

Koncern BMW kvůli pandemii zavřel nejprve své závody v Číně, pak následovala Evropa a Severní Amerika. Nyní firma výrobu postupně obnovuje, ale podle šéfa podniku Olivera Zipseho se ukazuje, že poptávka na nejdůležitějších trzích se k normálu nevrátí ani v řádu týdnů. Zipse proto odhaduje, že letošní odbyt zůstane hluboko pod úrovní loňského roku.

BMW také plánuje rušení pracovních míst – ta uvolněná už znovu neobsadí. V Německu, kde firma zaměstnává 90.000 lidí, jich v dubnu podle agentury DPA pracovalo 31.000 v režimu kurzarbeit. Tedy se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ