Americké akcie po slovech šéfa Fedu výrazně oslabily

Americké akcie podruhé za sebou výrazně oslabily. Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell varoval, že Spojené státy by v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků ztratil 2,17 procenta a uzavřel na 23.247,97 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,75 procenta na 2820 bodů a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,55 procenta na 8863,17 bodu.

Powell slíbil, že Fed bude v boji proti ekonomickým dopadům koronaviru i nadále naplno využívat své nástroje. Nenaznačil však, jaké konkrétní kroky by centrální banka mohla v nejbližší době podniknout. Upozornil rovněž, že Fed neuvažuje o snížení svých úrokových sazeb do záporného pásma.

Podle analytika Jeffa Kleintopa ze společnosti Charles Schwab investory zklamalo, že Powell neposkytl informace o nových opatřeních, která by Fed zvažoval. Kleintop rovněž upozornil, že Powell se nyní o ekonomice USA vyjadřuje pesimističtěji než dříve.

Na devizovém trhu vedl Powellův odmítavý postoj k záporným úrokovým sazbám k růstu dolaru. Euro kolem 22:00 SELČ vůči dolaru ztrácelo 0,3 procenta na 1,0815 USD. „Powell prozatím zjevně poslal k ledu vyhlídky na záporné úrokové sazby,“ uvedl analytik Karl Schamotta ze společnosti Cambridge Global Payments.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ