Záměr Sanofi dát vakcínu nejdříve USA vyvolal pobouření

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi naznačila, že případnou vakcínu proti koronaviru dostanou jako první Spojené státy, protože se postavily do čela financování vědeckého výzkumu a vývoje očkovací látky. Takové prohlášení ale vyvolalo kritiku a francouzská vláda podle agentury AFP uvedla, že považuje privilegovaný přístup k vakcíně za nepřijatelný. Nyní Sanofi ujišťuje, že k očkování, pokud bude vyvinuto, budou mít přístup všichni, uvedla agentura DPA.

Šéf Sanofi Paul Hudson již na konci dubna prohlásil, že je velmi dobře představitelné, že jako první dostanou vyvíjenou očkovací látku této firmy Američané. Ve středečním rozhovoru s agenturou Bloomberg pak Hudson zopakoval, že je pravděpodobné, že vakcínu od Sanofi dostanou dříve než ostatní svět Spojené státy.

„Vláda USA má právo na největší předobjednávku, protože podstoupila rizika a (do vývoje) investovala,“ řekl Hudson. Podle něj USA očekávají, že když s vývojem pomohly, tak jako první vakcínu dostanou. Hudson rovněž varoval, že Evropě hrozí, že zůstane stát opodál, pokud nezvýší své úsilí najít účinnou ochranu proti koronaviru.

Hudsonova slova vyvolala rozsáhlou kritiku. Náměstkyně francouzského ministra zdravotnictví Agnes Pannierová-Runacherová dnes podle AFP označila záměr Sanofi za nepřijatelný. Dodala, že francouzská vláda odmítá jakékoli upřednostňování na základě finančních kritérií.

Sanofi v reakci na kritiku nyní ujišťuje, že očkovací látka bude dostupná pro všechny. „Všichni lidé, nehledě na státní příslušnost, budou mít k vakcíně přístup,“ citovala Sanofi v prohlášení Hudsona.

Sanofi je jedním ze zhruba stovky subjektů, které vakcínu vyvíjejí. Partnerství s touto společností, která patří k největším farmaceutickým firmám, Spojené státy rozšířily v únoru.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ