Pokles podnikatelské aktivity v USA v červnu zpomalil

Podnikatelská aktivita ve Spojených státech se v červnu pátým měsícem za sebou snížila, tempo jejího poklesu však zpomalilo. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje podle agentury Reuters podporují názor, že hospodářská recese způsobená koronavirovou krizí se blíží ke konci.

Souhrnný index aktivity ve zpracovatelském průmyslu a službách se zvýšil na 46,8 bodu z květnových 37 bodů. Přiblížil se tak klíčové padesátibodové hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Za růstem indexu stojí znovuotevírání podniků, které musely v polovině března přerušit aktivity v rámci boje proti šíření koronaviru.

Index aktivity sektoru služeb, který se na ekonomice USA podílí zhruba dvěma třetinami, vzrostl na 46,7 bodu z květnových 37,5 bodu. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jeho červnovou hodnotu odhadovali na 46 bodů. Odhady analytiků předčil také index zpracovatelského průmyslu, který stoupl na 49,6 bodu ze 39,8 bodu.

Ekonomika Spojených států podle Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) vstoupila do recese v únoru, a ukončila tak rekordně dlouhé období růstu. NBER v USA určuje začátky a konce recesí.

Podle údajů amerického ministerstva obchodu se hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí snížil o 4,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se očekává ještě výraznější propad. Spojené státy jsou největší ekonomikou světa.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ