Aktivita v průmyslu USA stoupla nejvýše za 14 měsíců

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu Spojených států v červnu oživila a dostala se nejvýše za více než rok díky uvolňování omezení, která měla zabránit šíření nemoci způsobené novým koronavirem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Rostoucí počet případů nemoci covid-19 však stále oživení ohrožuje.

Index aktivity zpracovatelského průmyslu se v červnu zvýšil na 52,6 bodu, nejvýše od dubna 2019, z květnových 43,1 bodu. Ukončil tak tři měsíce trvající pokles, tedy období, kdy byl pod hranicí 50 bodů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali zvýšení hodnoty indexu jen na 49,5 bodu.

Oživení aktivity přichází po opětovném otevření mnoha firem, které byly zavřené od poloviny března kvůli snaze zpomalit šíření nemoci covid-19. Obnovení činnosti podniků však doprovází i nárůst počtu případů nemoci covid-19 ve velké části země, včetně hustě osídlené Kalifornie, Floridy a Texasu. To přimělo úřady k omezení nebo pozastavení uvolňování.

Dílčí index nových objednávek v červnu vyskočil na 56,4 bodu z květnových 31,8 bodu a ocitl se nejvýše od ledna 2019. Přestože hodnota nevyřízených objednávek v továrnách minulý měsíc vzrostla, zůstává nízká a vývozní objednávky zůstávají pod limitem 50 bodů, který odděluje růst od poklesu. Zaměstnanost v továrnách se minulý měsíc zlepšila, ale také stále zůstává pod 50 body.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ