Ceny ropy po zprávě o zásobách v USA a průmyslové aktivitě rostou

Ceny ropy dnes rostou. Pomohla ji zpráva o vývoji zásob v USA, které klesly z rekordního maxima, a pozitivní statistiky ze zpracovatelského průmyslu. Růst cen částečně brzdí zvyšování globálního počtu případů nemoci covid-19.

Kolem 18:00 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 1,6 procenta na 41,91 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,3 procenta na 39,79 dolaru za barel.

Zásoby ropy v USA se v uplynulém týdnu snížily více, než se čekalo. Podle údajů vládního úřadu pro energetické informace EIA zásoby klesly o 7,2 milionu barelů, když v předchozích třech týdnech rostly na nové rekordy. Analytici očekávali snížení jen o 710.000 barelů. K poklesu zásob přispělo hlavně navýšení produkce rafinerií, které na jaře kvůli pandemii výrazně omezily činnost.

Cenám také pomáhá zlepšení globální ekonomické aktivity. Aktivita v čínských továrnách zrychlila, v Německu sice aktivita ve zpracovatelském sektoru v červnu klesla, avšak pomaleji než v předchozím měsíci, a ve Francii oživila a vrátila se k růstu. V USA se index aktivity dostal nejvýše za 14 měsíců.

Podle přepravních společností se také podařilo prodat desítky milionů barelů ropy a ropných produktů uskladněných v tankerech na moři kvůli koronavirové krizi. To je podle analytiků známkou toho, že poptávka po palivu se zotavuje.

Investoři však stále zůstávají obezřetní kvůli prudkému nárůstu počtu nemocných ve Spojených státech i jinde ve světě a varování amerického vládního odborníka na infekční nemoci, že počet by se mohl brzy zdvojnásobit, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentzáří41,9141,27
New York – NYMEXWTIsrpen39,7939,27

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ