Obchodování na pražské burze bylo tři hodiny přerušeno

Obchodování s cennými papíry na pražské burze bylo dopoledne přes tři hodiny z technických důvodů přerušeno, kolem 12:25 se obnovilo. ČTK to řekl mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík. Po 14:00 už podle něj fungovalo všechno, jak má. Zasaženy technickými problémy byly všechny trhy obchodující na platformě Xetra T7, tedy například rakouské, německé či maďarské.

„Obchodování se zastavilo v 09:17. Stalo se tak na všech burzách obchodujících přes obchodní systém Xetra, tedy od Vídně přes Budapešť až po Frankfurt,“ uvedl Kovařík.

„Výpadek obchodního systému je nepříjemný především vzhledem k rozkolísanosti na ostatních trzích,“ řekl ČTK analytik Wood & Company Ronald Schubert. Ráno se podle něj futures na americké indexy obchodovaly okolo úterních závěrečných hodnot, ale kvůli pozdnímu otevření trhu v Praze se obchodovaly v záporu 0,7 procenta. Investoři, kteří chtěli své akcie prodávat v příhodnou dobu, to proto nestihli a museli prodat za nižší ceny.

Výpadek obchodování na více než pár minut je to nejhorší, co se burze může stát, doplnil analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Obchod s kapitálem a samotný kapitalismus totiž v základu počítá s tím, že nákup akcie (investice) musí nastat tak snadno jako prodej akcie, tedy za stejných poplatků, stejně rychle a nějak garantovaně v čase.

Jak upozornil, pro systém Xetra je toto za poslední dva roky už třetí výpadek. „Myslím, že neexistuje jiný akciový trh vyspělého světa, který by za posledních 15 let čelil tak masivním výpadkům. Jde o zásadní, fenomenální problém. Ukazuje to na zranitelnost v současnosti propojeného informačního světa. BCPP připojením k systému Xetra sice získala nějaké zlevnění, ale členové burzy museli nákladně měnit svoje systémy a nyní už potřetí trpí společně s trhem Xetra,“ dodal.

Obchodování na vídeňské akciové burze přerušily technické problémy u poskytovatele systému, německé Deutsche Börse, také v polovině dubna. Výpadky kvůli tomu i tehdy zaznamenaly další evropské akciové burzy, včetně pražské.

Obchodování v obchodním systému Xetra zahájila pražská burza v prosinci 2012, po téměř dvaceti letech využívání vlastního obchodního systému. Vídeňská burza je přímým akcionářem pražské burzy. Burza ve Vídni je technologickým partnerem Deutsche Börse. Systém Xetra dodává vedle Prahy i do dalších burz v regionu střední, východní a jižní Evropy.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ